GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

49 bin General Motors işçisi grevde

En büyük otomotiv tekellerinden General Motors işçileri 4 yıllık sözleşme görüşmeleri kapsamında ücretler, sağlık yardımı, geçici işçiler, iş güvenliği ve kar paylaşımı konularında anlaşma sağlanamaması üzerine greve gitti

HABER MERKEZİ– ABD’de otomotiv sektörünün en büyük şirketlerinden General Motors (GM) ile Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamamasının ardından sendikaya üye 49 bin işçi dün gece itibariyle greve gitti. 4 yıllık sözleşme görüşmeleri kapsamında ücretler, sağlık yardımı, geçici işçiler, iş güvenliği ve kar paylaşımı konularında tarafların anlaşamadığı belirtildi.

Greve 9 eyaletteki 33 fabrika ve 22 depoda çalışan sendikalı işçiler katılıyor.

GM fabrikaları taşıma şantajını kullanıyor!

Geçen yıl 8,1 milyar dolar kâr elde ettiğini açıklayan GM, fabrikalarından bir kısmını sendikal örgütlülüğün olmadığı ve ücretlerin hayli düşün olduğu Güney Amerika’ya taşımak istiyor. Mevcut durumda Ohio ve Michigan’daki oto montaj tesislerini kapatmaya çalışıyor. ABD’deki işçilerin bu yönelime karşı tepkileri biliniyor.

GM de bu şantajı kullanarak UAW’ye 7 milyar dolardan fazla yatırım, 5 bin 400 yeni işe alım ve 8 bin tutarında sözleşme onaylama ikramiyesi teklifi götürdü. Bu teklife karşı da ücretleri, sağlık haklarını ve diğer pek çok kazanılmış hakkı gasbetmeyi dayatıyor.

İşçiler bu şantajlara da sendikaya da tepkili

GM işçileri, fabrika kapatma ve bunun şantaja dönüştürülmesine, bu şantajın hakların gaspına yönelmenin aracı yapılmasına da daha önce yolsuzluklarıyla gündeme gelen sendika yönetimine de tepkili.

2017’de yapılan FBI soruşturmasında sendika yönetiminin yolsuzlukları açığa çıkarılmış ve sekiz kişi suçlu bulunmuştu. ABD devletinin zaten çürümüş sendikaların ipliğini pazara çıkararak işçilerin tüm güveninin sarsma operasyonu da olan bu operasyonla birlikte sarı olduğu bilinen UAW’ye olan güven yerlerde sürünür hale gelmişti.

UAW’nin 2007’deki 2 günlük grevden sonra aldığı bu grev kararına temkinli yaklaşan işçilerin kendi içi örgütlülükleriyle bu süreci belirleyeceği açık.

Grevin etkili olması için…

49 bin GM işçisinin grevinin etkili olması için taşımacılık işçilerinin de destek vereceği belirtiliyor. Teamsters (Taşımacılar sendikası) bin üyesinin GM araçlarını taşımayacağını açıkladı.

Grevin araç galerilerindeki envanteri etkilemek için bir aydan fazla sürmesi, Kanada ve Meksika’daki motor, şanzıman ve diğer parçaların üretiminin de sekteye uğraması gerektiği belirtiliyor. (Gazete Alınteri)

Etiketler
Daha fazlası
Close