DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hyundai Motor’da sendika grevi askıya aldı

Güney Kore’de, Hyundai Motor’da örgütlü sendika 4 Ağustos’ta bitecek olan tatil sezonundan önce greve çıkmama kararı aldı.

hyundai-kore

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de Hyundai Motor ve bağlı kuruluşu Kia Motors’un yanı sıra General Motors’ta çalışan işçilerin örgütlü olduğu sendikalar, greve gitme yönünde bütün prosedürleri tamamlamış olmalarına karşın, şimdilik grev yapmaktan vazgeçip patronlarla “müzakereleri yoğunlaştırma“ kararı aldılar.

18 Temmuz’da Hyundai Motor’da örgütlü sendika “işyeri ihtilaf komitesi“ni topladı ve “31 Temmuz’dan başlayıp 4 Ağustos’a kadar sürecek olan yaz tatili sezonundan önce grev yapmama“ yönünde karar verdi. Bunun yerine, 4 Ağustos’a kadar “patronlarla görüşmelere yoğunlaşılacak“. Hyundai Motor’da gerçekleşecek bir grevi takip etmeye hazır olduklarını açıklamış olan Kia Motors’un da bu karara uyması bekleniyor.

General Motors’da da -biraz farklı bir durum söz konusu olsa da- benzer bir hava var. 14 Temmuz’da yapılan oylamada grevin onaylandığı GM’deki farklılık, patronların “Güney Kore’yi terkedebiliriz“ (tehditle karışık) mesajını veriyor olmaları. Zira, GM-Kore’nin yüzde 17 hissesinin sahibi olan Kore Kalkınma Bankası’nın “veto“ yetkisi Ekim ayında sona eriyor. İşçiler bu konunun detaylarını öğrenmek istiyorlar fakat GM patronları “pay sahipleri arasında gizli anlaşmaların ifşa edilemeyeceği“ gerekçesiyle buna yanaşmıyor.

Sektördeki diğer önemli işletmeler SsangYong Motors ve Renault Samsung Motors’da ise bu yıl greve gitmeden “yeni bir ücret anlaşmasında uzlaşılması“ bekleniyor.

Güney Kore’de 51 binden fazla sendikalı işçisi olan Hyundai Motor’da 17 Temmuz’da ücret ve diğer talepler için greve gitme eylemi yüzde 65.9’luk bir çoğunlukla onaylanmıştı. Kia Motors işçileri de buna uyacaklarını söylemiş ve 18 Temmuz’da grevi oylamıştı.

Sendika, aylık bazda temel ücretlerin 154 bin 883 won artmasını ve şirketin 2016 yılındaki tam yıllık net kârının yüzde 30’u oranında prim istemişti. Kia işçilerinin talepleri Hyundai’deki işçilerinkiyle aynı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close