DÜNYAManşet

ABD sınırında gözaltında ölen çocuk sayısı altı

Son 6 ayda gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirdiği öğrenilen göçmen çocukların sayısı 6’ya yükseldi

HABER MERKEZİ– ABD Sınır Devriyesi’nin gözaltına aldığı 10 yaşındaki El Salvadorlu bir kız çocuğun geçtiğimiz yıl yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Son 6 ayda gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirdiği öğrenilen göçmen çocukların sayısı 6’ya yükselmiş oldu.

BBC’nin aktardığına göre, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, doğuştan kalp rahatsızlığı olan kız çocuğun, Eylül ayında, Nebraska’daki bir hastanede öldüğünü açıkladı.

Trump, 2017’deki başkanlık seçimleri kampanyasından beri sınır güvenliğini sıkılaştırma yönünde politikalar güdüyor. Meksika’yı da “uyuşturucu, suç ve tecavüzcüleri ABD’ye getirmekle” suçluyor.

Kız çocuğunun ölümü

Refakatsiz göçmen çocukların bakımından sorumlu ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın sözcüsü Mark Weber, kız çocuğun ülkeye girdikten bir süre sonra 4 Mart 2018’de “sağlık durumu hassas” olduğu gerekçesiyle Teksas’ta San Antonio’daki bir mülteci ofisine getirildiğini söyledi.

Weber, kız çocuğun ameliyata alındıktan sonra yaşadığı komplikasyonlar sonucu komaya girdiğini, tedavisinin devamında, Mayıs ayında hastaneden ayrılarak Arizona’da bir sağlık merkezine gönderildiğini belirtti.

26 Eylül 2018’de “ailesine daha yakın olabilmesi için” Nebraska’da bir bakım merkezine getirilen çocuk, “yüksek ateş ve solunum bozukluğu” nedeniyle bundan üç gün sonra yaşamını yitirdi.

ABD’li yetkililerin kamuoyuna ölümleri açıklama gibi bir yasal zorunluluğu yok.

Öte yandan bazı Demokratlar hükümeti göçmen çocuk ölümlerinin üstünü örtmekle suçluyor.

Salı günü CBS News televizyonuna konuşan Teksas’ın ABD Temsilciler Meclisi üyesi Joaquin Castro, “Hükümetin gözaltında tuttuğu bir çocuğun daha ölmesi ve Trump yönetiminin bunu kimseye söylememiş olması korkunç” dedi. Castro, sınırda yaşananları da bir “ölüm salgını” olarak niteledi.

Pazartesi günü Teksas’ta bir gözaltı merkezinde 16 yaşındaki bir çok daha öldü. Guatemalalı Carlos Gregorio Hernández Vásquez’in resmi ölüm nedeni açıklanmış değil.

Yine Guatemalalı dört çocuğun daha gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybettiği biliniyor.

ABD Sınır Devriyesi’ne göre, 2019’un Ocak ve Mart ayları arasında toplam 207 bin 475 kişi, ABD’nin güneybatı sınırında gözaltına alındı.

Bunların 53 bin 77’si aileydi, 8 bin 975’i ise yanında büyükleri ya da ailesi olmayan çocuklardı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close