GÖÇMEN EMEKÇİLERManşet

Meksika’nın güneyinde sıkışıp kalan göçmenler öfkeli

Afrikalı ve Haitili göçmenler ABD ile Meksika devleti arasındaki göçmen karşıtı anlaşmayı protesto ediyor

HABER MERKEZİ– ABD’ye gitmeye çalışan Afrikalı ve Haitili göçmenler Meksika’nın güneyindeki Chiapas eyaletinde sıkışıp kalmalarına neden olan göçmen karşıtı politikaları protesto ediyor.

Bir haftadır yoğunlaşan protesto eylemlerine zaman zaman polis saldırısı yaşanıyor, çatışmalar çıkıyor.

Göçmenler ise, Meksika’nın güney sınırında sıkışıp kalmaktan dolayı öfkeliler. Ve bundan haklı olarak ABD yönetimini ve Meksika hükümetini sorumlu tutuyorlar.

Sınırdan ABD’ye göçmen geçişlerini engellemek için her yola başvuran Trump yönetimi ve Meksika hükümeti arasında bu konuda Haziran ayında bir anlaşmaya varılmıştı.

Meksika devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador (kendini sözümona aklamak için) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetinin 7 Haziran’da Donald Trump yönetimi tarafından gündeme getirilen yaptırımları önlemek için ABD ile bir anlaşma imzalandığını, bu nedenle ülkesinde “göçü düzenli hale getirme sözüne uyduğunu” söyledi.

ABD ile yapılan Haziran ayı anlaşmasının bir parçası olarak, Meksika, kuzey ve güney sınırlarında oluşturulan “güvenlik alanları”na çok sayıda “Ulusal Muhafız” konuşlandırdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close