DÜNYA

‘Adalet Yürüyüşü’ne’ uluslaralarası destek mesajı

Görüngüde ‘sosyalist’ özde burjuva sosyal demokrat olan, aynı zamanda CHP’nin de üyesi olduğu “Sosyalist Enternasyonal“ ‘Adalet Yürüyüşü’ni destekleyen bildiri yayınladı.

sosyal demokrat

HABER MERKEZİ– Özde sosyal demokrat olan “Sosyalist Enternasyonal“, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınayan ve CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne destek veren bir bildiri yayınladı.

CHP’li Umut Oran yaptığı yazılı açıklamada, girişimi üzerine ‘Sosyalist Enternasyonal, Muhalefet Partisi Milletvekili Enis Berberoğlu’nun Cezalandırılmasını Protesto Etmektedir!’ başlıklı bildiri yayınlandığını duyurdu. Bildiride şu mesajlar yer alıyor:

“Sosyalist Enternasyonal, üye partimiz CHP’nin milletvekillerinden Enis Berberoğlu’nun, Türk istihbarat teşkilatı MİT tarafından gizlice Suriye’ye gönderilen silahlarla ilgili bilgileri açığa çıkarma iddiasıyla cezalandırılmasını ve tutuklanmasını şiddetle kınamaktadır.

Organizasyonumuz, Erdoğan rejimi tarafından muhalefeti susturmak amacıyla yapılan bu son hamleyi büyük bir üzüntüyle karşıladığı gibi Türkiye’deki üyelerimizle dayanışma halinde olduğumuzu ve onları her anlamda desteklediğimizi bir kez daha teyit etmektedir…

Sosyalist Enternasyonal, geçen Temmuz ayında başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından başlayan ve yaygınlaşan yasaklamaların Türkiye’de hak ve özgürlüklere ciddi olarak zarar vermesinden büyük endişe duymakta; adaletsizlik ve yılgınlık yaratan eylemlere, ifade özgürlüğünün önündeki engellere, yasama dokunulmazlığının ve bağımsız bir yargının olmamasına karşı tepkisini ortaya koymaktadır. Bu anlamda tüm yetkilileri yurttaşların haklarına tam olarak saygı duymaya, tutuklu milletvekillerini ve onlarla beraber, siyasi sebeplerden dolayı, haksız yere tutulan tüm diğer vatandaşları serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close