DÜNYA

Afrika’da yıkım ve açlık

100 yılı aşkındır emperyalistlerin, üzerine çullandığı Afrika’da açlık kol gezmeye devam ediyor

afrikada açlık

HABER MERKEZİ– Afrika anakarası. Savaşların, açlığın, toplumsal yıkımların, kıtlığın kol gezdiği coğrafya. Emperyalizmin şafağından beri yani 100 yılı aşkındır emperyalistler arası yeniden paylaşım savaşlarına sahne olmuş, insanlığın bir çok yönden defalarca kez yıkıma uğratıldığı kıta.

Emperyalist ülkelerin kışkırttığı, çatışan taraflara silah satışlarının yapıldığı savaşlar Afrika’nın belli başlı ülkelerinde bölge halklarını usandıran derecede sürüp gidiyor.

Ölümcül noktayı çoktandır aşmış olan açlık…

Afrika Birliği ve Afrika’nın Kalkınması İçin Yeni Ortaklık (NEPAD) örgütü, Afrika’da 2015 ve 2016 yıllarında yapılan çalışmalardan elde edilen veriler üzerinden hazırladığı “açlık raporu”nu açıklamış.

Afrika’daki beş ülkede açlık seviyesinin alarm verici seviyede olduğuna işaret edilen raporda, 28 Afrika ülkesinin ciddi düzeyde açlık çektiği, Etiyopya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Nijerya’daki 5 yaşından küçük çocukların yüzde 50’sinden fazlasının normalden kısa ya da zayıf olduğu belirtilmiş.

Toplumlar çölleştiriliyor

Bölgenin kimi ülkesinde petrol ve gaz, kimisinde elmas, kimisinde envai çeşit maden, kimisinde insan ticareti dolayımıyla sanayi ve savaş tekellerinin üşüştüğü Afrika’da adeta toplumlar çölleştiriliyor.

Afrika’nın paylaşım savaşlarına konu olan ülkelerinde insanal gelişimin her yönden önüne barikatlar kurulduğu gibi, tam tersi yönde barbarlık çağına geri döndürülmüş toplumlar…

“Ya barbarlık içinde yok oluş ya sosyalizm“ sözünün gerçekliğini ve anlamını derinden hissettiriyor Afrika…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close