DÜNYAManşet

Dünyada korona (15 Nisan 2020)

Ekvator’da çığlıklar dinmiyor, Trump şova devam ediyor, Adidas devlet yardımından nemalanıyor…

Afrikalılar 21.yüzyılda da dünyanın “zencileri”

Afro-Amerikalılar ve Latin Amerikalılar ABD’de yoksullukları ve sağlık sistemindeki çarpıklıklarla Corvid-19’un en çok kayıp verenleriyken, Çin’den tüm dünyaya yayılan salgının zencileri oldular. Çin’in farklı bölgelerinde yaşayan siyahiler yirüs yaydıkları iddiasıyla aileleriyle evlerinden kaldıkları otellerden atıldılar, saldırılara uğrayan siyahilerin yardım alamadığı Çin’de uygulanan sıkı basın yasaklarına rağmen Avrupa basınına yansıdı. Siyahi sanatçıların ve yardım kuruluşlarının, Çin’de bulunan siyahilerin vatandaşı oldukları ülkelere geri dönebilmeleri için çalışma başlattıkları duyuruldu.

Trump şova devam etti

Virüsün ilk çıktığı haftalarda umursamaz ve lakayt tavırları ve açıklamalarıyla gündeme gelen Trump, pandeminin yayılmasından Dünya Sağlık Örgütü’nü sorumlu tuttu. 400 milyon dolarlık yıllık yardımı kestiğini ilan eden Trump’ın, ABD’nin dev medikal kartellerinin oyuncağı olduğu sürekli gündeme gelen DSÖ’ne karşı aldığı bu karar “Nasıl bir savaşın içine giriliyor” sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Amerikan yönetiminin yeni kurduğu Ülkeyi Yeniden Açma Komisyonu’nda Alphabet gibi dev bütçeli firmaların CEO ordusuna da yer verilmesi tepkilere yol açtı. Demokrat Partili eyalet başkanları,Trump’un ABD’nin kralı olmadığı, aldığı tutarsız kararlarla ülkeyi virüsün merkezi haline getirdiği ve bundan sonra Washington’un aldığı zarar veren kararlara uyma zorunluluğu duymadıklarını açıkladılar.

Adidas devletin yardım paketini tırtıklamaya devam ediyor

Dünyanın en büyük ikinci spor ürünleri markası Alman menşeli Adidas 60 bin çalışanıyla Almanya’da istihdamda önemli bir yer tutuyor. Mart ayı ortalarında yüzde 60 oranında düşen satışlar nedeniyle kirayı ödemeyeceğini duyurmuş, Karstadt gibi mağaza zincirlerinin protesto bildirimlerinden sonra geri adım atmıştı.

Almanya’nın ayırdığı dev kriz bütçesinden milyarlarca euro alan Adidas, Alman devletinden 2.5 milyar euro faizsiz yardım kredisi talep etti. Aksi durumda birçok çalışanıyla yollarını ayırmak zorunda kalacaklarını açıklayan Adidas, büyüyen işsizlik kriziyle tehdit ederek pastadaki payını artırma peşinde. Korona krizi sırasında da zenginler daha zengin yoksullar daha yoksul olmaya devam ediyor.

Ekvador’da çığlıklar dinmiyor

Dünyanın yoksul ülkeleri listesinde bulunan Ekvador’un 2 milyon nüfuslu Guayaqvil şehrindeki ızdırap görüntüleri boşu boşuna yardım eli bekliyor.

Hhastanelerde hayatını kaybedenlerin sayısının her gün en az 150 olduğu açıklanan şehirde, evde hayatlarını kaybedenler de eklenince ürkütücü sahneler ortaya çıkıyor. Cenazeleri bile defnedemeyen devlet günlerce hastanelerin odalarında tutuyor, sokaklar artık kokmaya başlayan cesetlerle doluyor. Tabut ve gömecek yer bulamayan halk cesetleri bir araya getirerek yakmaya başladı.

Uluslararası yardım kuruluşlarından yardım beklediklerini belirten Sağlık Bakanı durumu tek kelimeyle özetledi: “Çaresiziz!..”

Başkalarının “bizim ülkemizi” kıskandığı vehmine kapılan “alicenap” diktatör RTE, keşke ‘üzerinde güneşin batmadığı’ ülke olan sömürgeci İngiltere’ye değil de Ekvador’a gönderseymiş tonlarca yardım malzemesini.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close