DÜNYA

Alman sendikalardan tutuklu gazetecilere

Türkiye’deki tutsak gazetecilerle dayanışma amacıyla, Stuttgart’ta kartpostal standı açıldı.

HABER MERKEZİ– Alman Basın örgütleri DJU(Verdi’ye bağlı Alman Basın Sendikası), DJV (Alman Gazeteciler Birliği) ve ATGB (Avrupa Türk Gazeteciler Birliği), Türkiye’deki tutsak gazetecilerle dayanışma amacıyla, Stuttgart’ta kartpostal standı açtı.

Standa Alınteri ve Özgür Politika da destek verdi. Kartların üzerinde, sendikaların elinde bulunan 150’yi aşkın tutuklu gazeteciler listesinden isim ve cezaevi adresleri yazılıydı.

Königstrasse üzerinde Theater Passage yakınında saat 11’den 14’e kadar açılan standda, yoldan geçenlerle konuşuldu. Birçoğu, kartların üzerine içinden geldiği gibi Almanca mesajlar ya da Türkçe “Gazetecilik suç degildir” yazarak, imzalarını attılar. Özellikle Alman gençlerinin ilgisi yoğundu. Yaklaşık 250 kart halka ulaştırıldı.
Aralık ayında, Alınteri ve Özgür Politika’nin önerisiyle, Verdi’ye bağlı Alman Basın Sendikası ile birlikte Kardeş Gazeteci kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanya doğrultusunda, birçok Alman gazeteci cezaevindeki meslektaşlarına mektup yazmaya başlamışlardı. Kampanya halen devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close