İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya: Demiryolu’nda anlaşma

Tren seferlerinin aksamasına neden olan grev sonrası Deutsche Bahn (DB) ile EVG sendikası arasında yürütülen görüşmeler sonuçlandı

HABER MERKEZİ– Almanya’da tren seferlerinin aksamasına neden olan grev sonrası Deutsche Bahn (DB) ile sendika arasında yürütülen görüşmeler sonuçlandı. Varılan anlaşmaya göre, DB çalışanlarının maaşına yüzde 6,1 zam yapılacak.

Almanya’da demiryolu şirketi Deutsche Bahn (Alman Demiryolları) ile Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG) arasındaki ücret anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan sorun aşıldı. Taraflar arasında varılan anlaşma, hem Deutsche Bahn hem de bu şirketin 160 bin çalışanının büyük bölümünü temsil eden EVG tarafından teyit edildi.

Varılan anlaşmaya göre, Deutsche Bahn çalışanlarının maaşı Temmuz 2020’ye kadar yüzde 6,1 oranında arttırılacak. Zammın yüzde 3,5’lik ilk bölümü, Temmuz 2019’dan itibaren; kalan yüzde 2,6’lık kısmı ise Temmuz 2020 itibarıyla uygulanacak. Ayrıca çalışanlara, ilk zamdan önce tek seferliğine 1000 euro ödenecek.

Sendika’nın talebi yüzde 7,5’lik zamdı. Deutsche Bahn ise yüzde 5,1 zam öneriyordu.

Sendikanın önerilen zammı yetersiz bularak görüşme masasından kalkmasının ardından ülke genelinde greve gidilmişti. Pazartesi sabahı yaklaşık dört saatliğine gerçekleştirilen grev, tren seferlerinde uzun süreli aksamalara neden olmuştu.

EVG sendikasının baş müzakerecisi Regina Rusch-Ziemba, Almanya’nın başkenti Berlin’de dört gün boyunca süren görüşmelerin sonucunu “başarı” olarak niteledi.

Deutsche Bahn’ın, Alman makinistler sendikası GDL ile yaptığı görüşmelerde ise anlaşma sağlanamadı. Taraflar arasındaki müzakerelerde sonuç sağlanamaması nedeniyle arabuluculuk sürecine geçilmesi bekleniyor.

Kaynak: Deutsche Welle

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close