DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Almanya: Eylemdeki Opel işçileri faşistleri kovdu

Opel işçileri, PSA patronlarının ‘üretim yapma karşılığında ücretleri yeniden ayarlama’ planını protesto etti

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Thüringen eyaletinin Eisenach kentinde Opel işçileri, patronların “tasarruf” kılıfı altında planladıkları saldırıyı fabrika önünde protesto ederken içlerine girmeye çalışan faşistleri kovdular.

opel işçileri eylemi

Faşist parti AFD’nin eyalet başkanı Björn Höcke’nin de aralarınde olduğu bir grup faşist sözümona “işçilere destek” için eylem alanına geldiklerinde işçilerin büyük tepkisiyle karşılaştılar.

“AFD’yi istemiyoruz. Irkçılar defolsun” haykırışları eşliğinde işçiler faşistleri eylem alanından kovdular.

Eisenach’daki Opel fabrikasında çalışan işçiler Fransız PSA Grubu patronlarının “Üretimi kademe kademe Alamanya’dan çıkarırız” tehditleri eşliğinde “Ücretleri yeniden ayarlama” planlarına karşı çıkıyorlar. Şirket, metal sektöründe bir süre önce yapılan TİS anlaşması gereğince ücretlere yüzde 4,3’lük zammı ödemek istemiyor.

Bin kadar Opel işçisinin yaptığı protesto gösterisi, Fransız devletinin de ortağı olduğu PSA Grubunun büyük hissedarlarının Paris’te gerçekleştirdikleri toplantı gününe denk getirildi.

PSA Grubu, geçtiğimiz yıl Vauxhall ve Opel markalarını General Motors’tan satın almıştı. PSA, Peugeot ve Citroen arabalarının da üreticisi.

Opel’inAlmanya’da 19 bin işçisi bulunuyor.

opel işçileri eylemi opel işçileri eylemi opel işçileri eylemi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close