DÜNYAManşet

Almanya’da ev işgalleri: İnsanlar evsiz, evler insansız

Son dönemdeki işgaller zincirinin ilk halkası, yaklaşık 3 hafta önce Stuttgart’in Heslach mahallesindeki ev işgaliydi

HABER MERKEZİ– Berlin Neukölln ve Kreuzberg’deki ev işgalleri, polis müdahalesiyle sona erdi. Berlin’de son birkaç günde 9’dan fazla ev işgal edilmişti. Neukölln-Bornsdorfer Strasse’de bulunan evin 2012’den beri boş durduğu ortaya çıktı. İsgalciler, yeni eylem biçimlerine başvuracaklarını bildirdiler.

İşgaller zincirinin ilk halkası, yaklaşık 3 hafta önce Stuttgart’in Heslach mahallesindeki ev işgaliydi. Aynı apartmandaki iki daireye yaklaşık, 150 kişilik bir yürüyüşten sonra iki çocuklu aile yerleştirilmişti. Stuttgart’ta halen süren işgale yönelik de, eyalet mahkemesinin tahliye kararı bulunuyor.

1980’lerin ev işgalcileri kuşağı

1980’ler gençliği, konut sorununu Filistin ve siyasi tutsaklarla dayanışma boyutuyla birleştirmişti. Hamburg’un liman sokağı Hafenstraße, Berlin’de Mainzer Straße, Stuttgart’ta Neckar Straße, tüm Almanya’ya yayılan gençlik hareketinin merkezleriydi. O zaman Alman devleti ve medya tarafından ezilmeye çalışılan gençlik hareketi, deneyimlerini şimdiki kuşağa aktardı. Bu kez, hareket tümüyle halkın çok yakıcı bir ihtiyacı temelinde ama kaçınılmaz olarak antikapitalist bir içerik kazanıyor. Çünkü emlak spekülasyonunda, en büyük kapitalistler oyunun içinde.

Stuttgart: Mahalleliyle 100 kişilik toplantı

Yine 18 Mayıs’ta Stuttgart-Altesfeuerwehrhaus’ta evsizlik ve sosyal konutlar konulu bir toplantı yapıldı. Ağırlıklı olarak Heslach mahallesinde oturan yüzden fazla kişi katıldı. 1980’lerin ev işgalcileri kuşağı ve „Antifa“nın yani sıra „Önce Çocuk“ İnisiyatifi vb. kurumlar da yer aldı.

Alınteri okurları oradaydı

Alınteri okurları 5 kişilik bir grup olarak toplantıyı izledi. İltica yurdunda kalan bir Alınteri okuru, yurttaki uyuşturucu ve gürültü sorunundan dolayı geceleri uyuyamadıklarını, kadın olarak uyardıklarında tehdit edildiklerini ve genç kızının derste uyuyakaldığını, tek bir odaya 800 euro kira verdiklerini, göçmenlerin sırtından para kazanıldığını anlattı. Toplantıda Alınteri dışında herhangi bir göçmen örgütü göze çarpmadı.

Sinevizyonda son 3 haftanın etkinlikleri anlatıldı. Yine, Londra’daki ev sahibinin kapısına afişler asılması, geçen hafta eyalet mahkemesinden çıkan boşaltma kararı vb. konulara değinildi. Ev işgalini yapan iki kadın da sunumda yer aldılar ve böyle bir çıkış yapma nedenlerini yani kira sorunlarını anlattılar. Her ikisinin de çocuklu aileler olması dikkat çekti.

Yine Belediye Meclisi – SOS/Linke Grubundan Tom Adler, meclistekilerin birçoğunun ticari hedeflerle davrandıklarını anlattı. Yakın gelecekte neler yapılabilir diye konuşuldu ve öneriler alındı. Toplumsal bir konut politikası temel talep olarak kondu. Yapılacak işler konuşuldu. Daha fazla insana ulaşmak ve kendi pencere ve balkonuna ev işgalini destekleyen pankart asmak, önemli görevler olarak belirlendi.

stuttgart ev işgali stuttgart ev işgali

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close