İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da tersane işçileri: ‘Tersaneler tehlikede’

Pandemi döneminde işten atmaların yoğunlaştığı sektörde tersane işçileri, Kiel kentinde eylem yaptı

Alman sermayesinin, öncesi bir yana son 20 yıldır ulusal çapta “tersaneler birliği” veya AB düzeyinde bir “tersaneler birliği” ihtiyacını her fırsatta dile getirdiği, hükümet ve ordunun da “ulusal çıkarlar” adına bu konuda hem fikir olduğu sektörde, kriz ve sermayeler arası rekabetten dolayı çok sayıda işyeri kapanırken, işçiler „işyerlerini korumak ve tersanelerin geleceği için“ Kiel kentinde eylem yaptı.

Tersane işçileri, IG Metall Kuzey Bölge Örgütünün çağrısı ile iş durdurarak Kiel Merkez Tren Garı’na kadar yürüdüler. Schlesweig-Holstein Eyaleti’nin başka kentlerinden gelen tersane çalışanları ile buluşan işçiler, burada kısa bir miting düzenledikten sonra Eyalet Parlamentosunun önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Flensburg Belediye Başkanı Simone Lange, Kiel Belediye Başkanı Ulf Kämper de katılarak yaptıkları konuşmada “Flensburg ve Kiel için tersanelerin hayati bir önem taşıdıklarının altını çizerek işçilerin haklı mücadelesini desteklediklerini, eyalet hükümetinin işçileri ve tersaneleri desteklemesini beklediklerini” söylediler.

Ara mitingin ardından eyalet parlamentosunun önüne kadar yürüyen işçiler, taşıdıkları pankartlarla taleplerini dile getirdiler. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ve burada düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda “tersanelerin anahtar endüstri olduğunun ilan edilmesi ve işlerin başka ülkelerdeki tersanelere verilmemesi, tersanelerin desteklenerek işyeri kayıplarının durdurulmasını” talep ettiler.

IG Metall Kuzey Bölgesi Başkanı Daniel Friedrich yaptığı konuşmada, ülkedeki gemi inşa durumuna dikkat çekti. Sendikaya göre, pandemi döneminde şimdiye kadar 1000 civarında işyeri yok edildi. Büyük siparişler başta Hollanda olmak üzere başka ülkelerdeki tersanelere verildi.

Friedrich, „Schleswig-Holstein’daki gemi yapımı şu anda bir felakete doğru gittiğine“ dikkat çekerek 1.000 işyerinin daha risk altında olduğunu söyledi. Eyleme salgın nedeni ile çok geniş bir katılım sağlayamadıklarını belirterek tersanelerde çalışan 18 bin kişinin bu durumdan rahatsız olduğunu ve gelişmelere bağlı olarak eylemlerin devam edeceğini söyledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close