DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da uyarı grevi: Lufthansa 800 uçuşu iptal etti

2,3 milyon kamu emekçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerindeki anlaşmazlılardan dolayı yarın ülke genelinde uyarı grevi yapılacak

HABER MERKEZİ– Almanya’da 2.3 mlyon kamu emekçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı uyarı grevleri devam ediyor.

Ver.di sendikası yarın tüm eyaletlerde havaalanlarında, anaokulları ve belediye gibi kamu kurumlarında uyarı gevi yapılacağını açıkladı.Grev nedeniyle Lufthansa 800 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. Frankfurt, Köln-Bonn, Münih ve Bremen havaalanlarında yapılacak iş bırakmalar nedeniyle toplam 90 bin civarında yolcunun etkileneceği bildirildi.

Toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Ver.di’den yapılan açıklamada, Almanya’da kamu işçilerinin, 15 ve 16 Nisan tarihlerinde Potsdam’da yapılacak toplu iş sözleşmesi üçüncü tur müzakerelerinden önce uyarı grevlerinin genişletildiği ve 10 Nisan’da bütün eyaletlerde yaygın iş bırakma eylemlerinin olacağı ifade edildi.

Ver.di Sendikası 2,3 milyon kamu çalışanı için ayda en az 200 euro olmak üzere yüzde 6 ücret artışı talep ediyor. İşverenler ise yüksek olduğu gerekçesiyle bu talebi kabul etmiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close