DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da uyarı grevleri: Biz buna değeriz!

Kamu emekçilerinin Almanya genelinde süren uyarı grevine 11 eyalette 45 bin kişi katıldı

HABER MERKEZİ- Kamu sendikası Verdi Almanya’nin Stuttgart şehri ve çevresinde bir günlük uyarı grevi yaptı. Greve farklı kamu sektörlerinden toplam 16 binden fazla kişi katıldı. Grevcilerin 8 bine yakını şehir merkezindeki yürüyüşe katıldı. En önde “Biz buna değeriz!” pankartı taşındı.

verdi grev 1verdi grev

Toplu taşıma şirketi SSB ve VVS, Gençlik Daireleri, çocuk yuvaları, hastahaneler, yaşlı yurtları, iş ve işçi bulma kurumları, sosyal daireler, kiliselere ait sosyal kurumlar ve polis memurlarının bir bölümü iş durdurdu. Almanya genelinde 11 eyalette 45 bin kişi uyarı grevlerine katıldı.

Emekçiler, %6 ücret artışı ve 200 euro aylık artış, meslek eğitimi yapan gençler (çıraklar) için aylık 100 euro artış ve 1 yıllık toplu sözleşme talep ettiler. “Ne istiyoruz? 200 euro. İşveren ne veriyor? Sıfır!” diye slogan atan emekçiler, hey diye bağırıp elleriyle dalga hareketi yaptılar. “Bugün iş günü değil. Bugün tatil günü” sloganı heyecanla atıldı. Sendikal talepler, müzikle birleştirilerek repçi bir gencin ağzından dile getirildi.

Yine, “Hastanelerde personel eksikliği öldürüyor!” vb. pankartlar taşındı. Almanya çapında bu konuda uzun süredir hastalar da şikâyetçi. Sol Parti, hastanelere daha çok personel alınmasıyla ilgili bir kampanya başlattı.

Sabah 7’den itibaren sendikada toplanan emekçiler önce bir günlük grev paralarını aldılar. Sonra da Schlossplatz’a doğru (çarşı merkezi) yürüyüşe geçtiler. Kadın ve gençlerin katılımı dikkat çekti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close