GÖÇMEN EMEKÇİLERManşetVideo

Almanya’daki ırkçı saldırıya karşı sokakta tepkiler sürüyor

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gecesi gerçekleşen ırkçı saldırı, Avrupa’nın onlarca kentinde protesto edildi

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gecesi gerçekleşen ve 9 göçmen gencin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırı, Avrupa’nın onlarca kentinde protesto edildi.

KÖLN

hanau saldırısı

Köln’deki mitingte binlerce kişi Roncalliplatz’ta bir araya geldi. Öldürülenler için saygı duruşunun ardından kurum ve parti temsilcileri birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda “Irkçılık Alman toplumunun çimentosunda var. Fakat bu parçalanmaya başladı çünkü biz buradayız.” vurgusu dikkat çekti.

Köln belediye başkanı „Bu çok açık: Nefret ekenler, bu tür eylemlerden müştereken sorumludur. AfD aynı zamanda kelimelerin eylem haline geldiğinin de farkında olmalı. Irkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı birlikte sokaklara çıkmalıyız. Ve günlük eylemlerimizde herkesin saygınlığına saygı gösterin ve Köln’de ve her yerde birbirlerine saygılı davranın.” şeklinde konuştu.

Musik „Arsch huh!“ grubu adına yapılan konuşmada ise „Solingen failleri daha bulunmadı. Devlet dosyayı kapalı tutuyor, dosyayı avukatlara, ya da ırkçılık uzmanlarına versin. İncelesinler kimler bu olayların arkasında, kim onları destekliyor bilinsin. Almanya’da bu yıl içinde 130 ırkçı saldırı gerçekleşti. Yapılan katliamı hasta ruhlu birinin yaptığı tekil bir eylem olarak açıklamasınlar. Onun hasta olduğunu söylemek, bu katliamın sorumluluğunu üzerinden almaktır. Eyer organize birşey değilse evinden bu kadar silah neden çıktı.“ denildi.

Mitingin ardından binlerce kişi, sloganlar eşliğinde Ebertplatz’a yürüdü.

hanau saldırısı

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde Ostendplatz’da bir araya gelen “Zusammen Kämpfen Stuttgart” bileşenleri bir basın açıklaması yaptı.

Okunan bildiride, “Irkçı ve sağcı teröre karşı birlikte mücadele edelim” çağrısında bulunuldu.

Eylemde “Antifaşist dayanışma”, “Kahrolsun ırkçılık” yazılı pankart ve dövizler taşındı.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde yüzlerce kişi, ırkçı-faşist saldırıyı protesto etmek ve hayatını kaybedenleri anmak için toplandı.

Mitingde “Hanau kurbanları bizi uyarıyor! Tüm ırkçı ve faşist örgütlenme ve partiler yasaklansın!” pankartı taşındı.

“Faşizme karşı omuza” sloganının sıkça atıldığı eylemi düzenleyen girişim tarafından yapılan açıklamada, ırkçılığa ve faşizme karşı mücadele devam mesajı verildi.

hanau saldırısı

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde Alman Başkonsolosluğu önünde eylem düzenlendi. Yapılan konuşmalarda, Avrupa’da yükselen ırkçı dalgaya dikkat çekilerek, hükümetlerin izlediği politikaların bu yükselişten sorumlu olduğu vurgulandı.

ZÜRİH

hanau saldırısı

İsviçre’nin Zürih kentinde İDGB (İsviçre Demokratik Güç Birliği)’nin çağrısıyla Stauffacher alanında bir araya gelen yüzlerce kişi ırkçı saldırıyı protesto etti.

İsviçreli, Türkiyeli ve Kürdistanlı demokratik kurumların katılım sağladığı eylemde yaşamını yitirenler anısına mumlar yakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Üzerinde “Bir katliama daha izin vermeyeceğiz”, “Yaşasın enternasyonalist dayanışma”, “Faşizme karşı mücadelemizi ortaklaştıralım” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde İDGB adına bir konuşma yapıldı. İDGB temsilcisi Avrupa’da yükselen ırkçılık ve faşizme değinerek “Üzgünüz ve öfkeliyiz” dedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close