GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Amazon işçileri 15 ülkede grev ve protestolar gerçekleştirdi

#MakeAmazonPay sloganı etrafında yapılan eylemler, önceki senelerde olduğu gibi, alışverişin en yoğun olduğu ‘BlackFriday’ gününe denk getirildi

27 Kasım Cuma günü, dünyanın dört bir yanındaki Amazon depo çalışanları, online alışveriş tekeli Amazon’un, işçilerin sendika faaliyetlerine katılma haklarına saygı duymasını, ücretleri ‘yaşanabilecek’ seviyeye çıkartmasını, vergi yasalarını atlatmayı bırakmasını, faaliyetlerini çevreye zarar vermeyecek şekilde sürdürmesini ve bu konularda taahhütte bulunmasını talep etmek için bir dizi koordineli protesto, grev ve eylem düzenledi.

İşçiler ve onlara destek veren çevreci aktivistler aynı zamanda daha yüksek çevre standartları için Amazon yönetimine baskı uygulamayı hedefliyorlar.

#MakeAmazonPay sloganı altında ilan edilen eylem günü, Amazon’un yılın en büyük satış etkinliklerinden biri olan, bu nedenle de depo çalışanlarının teslimat şoförlerinin iş yükünün fırladığı en yoğun sezonun başlangıcı olan “Black Friday” (Kara Cuma) gününe (geçen senelerde oduğu gibi) denk getirildi.

Cuma günü Amazon’un Brezilya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, Lüksemburg, İtalya, Polonya, Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Avustralya’daki tedarik zincirinde protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Almanya’daki altı Amazon tesisinde 3.000 kadar işçi greve çıktı. Bangladeş’te Amazon tarafından satılan kıyafetleri üreten konfeksiyon işçileri de protestolara katıldı.

İklim ve çevre odaklı “Extinction Rebellion” hareketinin aktivistleri de dahil olmak üzere sendika üyeleri ve çevre grupları, Amazon’un Lüksemburg’daki Avrupa genel merkezinin önünde gösteri düzenledi.

Covid-19 salgını sırasında Amazon trilyon dolarlık bir şirket haline geldi ve Bezos tarihte 200 milyar dolarlık kişisel servet biriktiren ilk kişi oldu. Buna karşılık, işçilerin çalışma koşullarında gözle görülür bir düzelme olmadığı gibi, Amazon yönetimi işçilerin örgütlendikleri sendikaları tanımamakta hala direniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close