DÜNYA

Arjantin ve Şili: Mapuche halkı direniyor

Arjantin’de binlerce kişi gözaltında ‘kaybedilen’ Maldonado için yürüdü. Şili’de ormancılık şirketlerine ait 29 kamyon yakıldı

arjantin protesto

HABER MERKEZİ– Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi bir ay önce Patagonya bölgesinde gözaltına alınıp kaybedilen Santiago Maldonado için toplandı.

Başkent Buenos Aires’teki Plaza de Mayo meydanında toplanan eylemciler “Santiago Maldonado nerede?” dövizleri taşıdı.

Maldondo en son 1 Ağustos’ta Şili ve Arjantin’in yerlilerinden Mapuche halkının kendi topraklarını savunmak için yaptıkları eylemde askeri araca götürülüp gözaltına alınırken görüldü.

Patagonya bölgesindeki eylemde Mapuche halkı “özel mülk olduğu” belirtilen, gerçekte ise atalarından kalma bu toprakların kapitalist tekeller tarafından gasp edilmesine karşı çıkıyor.

Bu nedenle Mapuche halkı, Benetton firmasının kullandığı araziyi 1 Ağustos’ta araziyi işgal etmiş, polis saldırısıyla karşılaşmışlardı. Maldondo burada gözaltına alınmıştı. Benetton firması burayı yünlerini devşirdiği koyunları yetiştirmek için kullanıyor.

BBC’nin aktardığına göre Santiago’nun kardeşi Sergio Maldonado “Santiago’nun kaybedilmesinden bir ay sonra devlet inkarını sürdürüyor. Şu ana kadar tek sorguladıkları dostları ve ailesi” dedi. Gerçekler ottadayken polis hala “gözaltına almadık” diyor!

Şili’de Mapuche militanları 29 nakliye kamyonunu yaktı

şili mapuche

Diğer taraftan, Şili’de yaşayan Mapuche halkının silahlı grupları ülkenin güneyinde ormancılık şirketlerine ait 29 adet nakliye kamyonunu kaçırdı ve ateşe verdi. İki hafta önce de 18 kamyon ateşe verilmişti.

Şili’de ve Arjantin’de yaşayan Mapuche halkının direnişi, tarihsel topraklarında kendi kaderini tayin hakkı için yükseliyor.

Şili’de Pinochet Rejiminden kalan anti-terör yasası ile tutuklamalara maruz kalan Mapuche halkı, hem dışarıda hem içeride mücadelesini uzlaşmaz biçimde sürdürmektedir. Uzun yıllara yayılan barışçıl direniş biçimlerinin çok sert baskı politikaları ile karşılanması sonucu Mapuche halkı direnişi silahlı biçimler altında sürdürme kararı aldılar.

Mapuçe direniş örgütleri bölgede faaliyet sürdüren maden arama, kereste şirketleri ve onları koruyan güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close