DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Arjantin’de grev ve çatışma

Halk ayakta

Sendikalar, sosyal hareketler ve emekçiler hükümetin dayattığı emeklilik reformuna karşı ‘aktif grev’ yaptı, polisle çatıştı

HABER MERKEZİ– Arjantin’de hükümetin dayattığı “emeklilik reformu”na karşı on binlerce emekçi sokağa çıktı. Grev yaptı, polisle çatıştı.

Başkent Buenos Aires’te tasarının görüşüldüğü Kongre binasının bulunduğu alanda çatışmalar yer yer devam ediyor. Polisin tomalı, gazlı ve plastik mermilerle saldırısı sonucu çok sayıda eylemci yaralandı. Protestocular el yapımı patlayıcılar ve taşlarla karşılık verdiler. Polislerden de yaralananlar var. Çok sayıda kişi ise gözaltına alındı.

arjantın protesto 8

arjantin protesto 9

Sabahın erken saatlerinde Arjantin halkı, Mauricio Macri ve hükümetinin dayattığı “emeklilik reformu”nu protesto etmek için Buenos Aires’te sokaklara çıktı. Yollar trafiğe kapatıldı. Kapitalist hayat felç edildi. Emekçiler Kongre binasına yürümeye çalıştılar.

Sendikaların ülke çapında grev çağrısına yanıt olarak Buenos Aires’de havayollarında uçuşlar iptal edildi. toplu taşıma hatları durdu. Diğer şehirlerde de protestolar yapıldı.

Geçtiğimiz Perşembe günü “reform” üzerine Kongre’de (Parlamento’da) yürütülen görüşmeler emekçilerin öfkeli protestoları ile durdurulmuştu. Fakat hükümet tasarıyı bugün yine Kongre’ye taşıdı.

Tasarıya dair görüşmelerin bugün yeniden başlatılması kararına karşı on binlerce emekçi yine sokakları doldurdu.

argentine grev 1

argentine grev 2

Binin üzerinde polis sabahın erken saatlerinden itibaren Ulusal Kongre’yi adeta kuşatıp korumaya aldı.

argentine grev 3

Kongre binasına doğru ilerlemek isteyen kitleye polis saldırdı, çatışmalar yaşandı.

argentine grev 4

Arjantin hükümetinin iş kanununda değişikliklikleri de içeren yeni vergi ve emeklilikle ilgili düzenlemelerine karşı iki hafta önce kamu emekçileri greve çıkmış, yüzbinler sokaklara çıkmıştı.

Hükümet tarafından önerilen yasa değişikliklerinde, kurumlar vergisinin kesilmesi (yani şirketlerin yükünün hafifletilmesi), kıdem tazminatlarının azaltılması, fazla mesai ücretlerinin gasp edilmesi, emeklilik haklarının budanması gibi düzenlemeler var.

Sendikalara göre gündemdeki yasal değişiklikler esnek çalışmayı yaygınlaştırıyor, emekli maaşlarına yapılacak zamların hesaplanma biçimi değiştirilerek düşük zam verilmesi sağlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close