DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Arjantin’de hükümet ile emekçiler arasındaki mücadelenin rengi ‘Gri’

Buenos Aires’te öğretmenler, akademisyenler, öğrenciler, eğitimdeki kesintilere karşı yürüdü

HABER MERKEZİ– Arjantin’de hükümet “Kriz”i bahane göstererek IMF ile anlaşmanın gereklerini yerine getirmeye hazırlanırken, işçi ve emekçiler ekonomik-sosyal kesintilere karşı mücadeleyi sürdürüyorlar.

Dün (Perşembe) Buenos Aires’te, 72 saatlik grevin son gününde öğretmenler, onların yanısıra akademisyenler ve öğrenciler kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

arjantin öğretmenler grevi

Kongre binasına doğru yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. “Özgür, kaliteli ve eşit eğitim” talebinde bulunan öğrencilerin yoğun katılımı dikkat çekti.

Eğitim emekçileri ayrıca, yüzde 30’lar civarında seyreden enflasyon karşısında eriyen ücretlerin en az bu aranda artırılmasını istiyorlar.

Eğitimde yıllardır yapılan bütçe kesintilerini protesto eden eylemcilerden bazılarının kendilerini gri renge boyadığı ve “Artık yeter!” yazılı dövizler taşıdığı görüldü.

Tıpkı bunun gibi, kimin galip geleceğini tayin edecek mücadelenin rengi şimdilik “Gri”. IMF ile anlaşıp daha fazla kesinti yapmaya hazırlanan hükümetin politikaları karşısında hemen her gün sokağa çıkan işçi ve emekçilerin mücadelesi henüz hükümete geri adım attırabilmiş değil.

Öte yandan, sendika konfederasyonları, Macri hükümetinin ekonomi politikalarına tepki olarak 24 ve 25 Eylül günleri için bir kez daha genel greve gideceklerini duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close