DÜNYAManşet

Arjantin’de zam protestoları devam ediyor

Macri ve hükümetinin ‘kemer sıkma’ politikalarına ve zamlara karşı meşaleli yürüyüşlerin üçüncüsü gerçekleştirildi

HABER MERKEZİ– Arjantin’de Macri ve hükümetinin „kemer sıkma“ politikaları ve kamusal hizmetlere getirdiği zamlar -Ocak ayından başlayarak- her Perşembe günü düzenlenen yürüyüşlerle protesto ediliyor.

İlki Buenos Aires’te, ikincisi Mar del Plata’da yapılan yürüyüşlerin ardından dün Santa Fe kentinde binlerce kişinin katıldığı meşaleli yürüyüş düzenlendi.

2019 yılına girilirken hükümet suya, elektriğe, doğal gaza, toplu ulaşıma zamlara dair açıklamalar yapmış, buna karşı sendikalar, insan hakları savunucusu örgütler her Perşembe meşaleli yürüyüşler düzenleneceğini duyurmuşlardı.

Arjantin Hükümeti 26 Aralık’ta otobüs, tren ve metro taşıma ücretlerine yüzde 40 oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Buna ek olarak, Buenos Aires’te elektirik fiyatları da yüzde 55’lik bir artış öngörülüyor. Diğer şehirlerde zam oranı yüzde 35 civarında.

Macri ve hükümeti IMF ile 57 milyar dolarlık „kurtarma paketi“ konusunda anlaşmıştı. Ülkedeki ekonomik-sosyal kesintiler ve zamlarla birlikte artan hayat pahalılığı bu programın parçası.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close