DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avustralya: Grevle 180 gün sonra gelen zafer

‘Griffin Coal’ madencilik şirketinde çalışan ‘bakım’ işçilerinin 6 aylık grevi patronun saldırılarını püskürttü

HABER MERKEZİ– Avustralya’nın Perth kentindeki “Griffin Kömür Madencilik” şirketinin Collie işletmesinde çalışan ‘bakım’ işçilerinin 180 günlük grevi sonuç verdi. Patronun saldırıları püskürtüldü.

Daha önce grevci işçilerin “sözleşmesinin feshedilmesi” için ‘Adil Çalışma Komisyonu’na başvuran (ve Komisyon tarafından bu talebi kabul edilen) şirketin sunduğu yeni teklifi değerlendiren işçiler ve örgütlü oldukları sendika AMWU anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını duyurdular.

Aralarında Hintli bir kapitalist grubun da bulunduğu çok uluslu şirket “Griffin Coal” patronları 6 ay önce Perth’deki Collie kömür madeninde “mali krizi” gerekçe göstererek, üretimde çalışan işçilerle bakım işlerinde çalışanlar arasında bölünmeyi de kışkırtacak şekilde bakım işçilerine yönelik saldırıya geçti.

Bakım işçilerinin ücretlerini yüzde 43 oranında düşürdü; yıllık izin gibi yasal haklarını budadı; işçilere daha düşük ücretler karşılığında daha uzun işgünlerini dayattı. Öyle ki “bakım işinde çalışanlar” “üretimde çalışanlar” yılda 6 bin Avustralya doları daha az ücret almaya zorlandı.

İşçiler ve AMWU sendikası bu saldırıyı grevle yanıtladılar. Devletin sözümona tarafsız “Adil Çalışma Komisyonu” devreye girdi ama patrondan yana tutum takındı. Şirketten gelen, grevcilerin iş akdinin feshedilmesi talebini kabul etti.

İşçiler sendikanın da desteğini alarak aylarca grevi devam ettirdiler. 180 gün sonra patron geri adım attı, sözleşmeleri yenilemek için teklif sundu. Yeni durum “Adil Çalışma Komisyonu” tarafından onaylandıktan sonra işçiler işe geri dönecekler. Bugün işçiler Komisyon ofisinin önünde toplanarak kararı beklediler. Birkaç gün içinde anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

“Perthnow.com”un aktardığına göre, AMWU sendikası, ücret düzeylerini yetersiz bulmakla birlikte, kazanılmış haklarının gasp edilmesinin engellendiğini, uzun iş günleri dayatmasının püskürtüldüğünü, kısacası, önemli bir zafer kazanıldığını ve haklarını korumak için mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

Griffin’in Collie madeninde yaklaşık 270 “mavi yakalı” işçi istihdam ediliyor. Üretim işçileri ve bakım çalışanları. Üretim işçileri CFMEU sendikası tarafından temsil ediliyor. AMWU sendikası ise bakım işçilerini. İki işçi grubu aynı işletmede farklı sözleşmelerle çalıştırılıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close