DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avustralya: Sekiz haftalık grevle kazandılar

‘Australian Paper’in Preston fabrikasındaki işçiler TİS sürecinde patronun dayatmalarını püskürttü

HABER MERKEZİ– Japon kapitalistlerin işlettiği “Austrlaian Paper”e ait Preston fabrikasındaki işçiler neredeyse 1 yıl süren mücadelelerin ardından, patronun TİS sürecindeki dayatmalarını püskürttü. 8 haftası grevle geçen süreçten işçler galip çıkarak işlerine geri döndüler.

“Proprint.com”un aktardığına göre, ‘Avustralya İmalat Sanayii İşçileri Sendikası’ ile şirket arasında, varolan sözleşmenin süresinin Mart 2017’de dolmasından sonra başlayan pazarlık görüşmelerinde iki temel konuda anlaşmazlık yaşandı. Ücretlere yapılacak zammın oranı ve -ücret düzeylerini aşağıya çekmekle sonuçlanacak şekilde- kıdem durumuna bağlı şekillenen genel ücret yapısının yeniden sınıflandırılması.

Sendika 3 yıllık sözleşme için, her yıl ücretlere yüzde 2.5’luk zam oranı talep etti. Şirket ise 4 yıllık sözleşme için toplam 6.5 oranında zam teklif etti. Üstelik “ücret yapısının yeniden sınıflandırılması” adı altında genel ücret seviyelerini aşağıya çekmeyi dayattı. Özellikle işe yeni başlayanlar için ücretleri aşağıya çekecek olan bu dayatmaya işçiler şiddetle karşı çıktı.

Sorunun çözülememesi üzerine greve çıkan işçiler 8 haftalık grevin ardından patrona isteklerini kabul ettirdiler.

Australian Paper, 1868 yılında Melbourne’da kuruldu ve en son olarak 2009 yılında Japon şirket Nippon Paper Group’a satıldı.

Fabrikada zarflar, oyun kartları ve okul kitapları hazırlanıyor. Şirket grev boyunca zarfları ithal etmek zorunda kaldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close