DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Baskı ve direnişin ortasında ’emekilik reformu’ görüşmeleri sürdü

Buenos Aires’te “emeklilik reformu” Kongre’de görüşülürken dışarıda süren protestolar ve polis baskısına karşı direniş gün ve gece boyunca sürdü

HABER MERKEZİ– Arjantin’de Macri ve hükümetinin dün Kongre’de tekrar tartışmaya açtığı “emeklilik reformu” tasarısı üzerine görüşmeler sürerken dışarıda on binlerce emekçi tasarıyı püskürtmek için sokaklardaydı.

Ulusal Kongre binasının bulunduğu alanın çevresi emekçiler tarafından adeta kuşatmaya alındı. Kongre binasını bariyerlerle koruyan binlerce polisin baskı ve saldırılarına karşın emekçiler alanı terk etmedi.

Polisin baskı ve saldırıları eşliğinde içeride tasarı üzerinde görüşmeler sürüyordu. On binlerce emekçiye tomalarla, gazla, plastik mermilerle saldıran polis en az 50 kişiyi yaraladı, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Emekçilerin direnişi karşısında tasarının yasalaşması için bir türlü oylamaya geçilemedi. Görüşmeler uzadıkça uzadı. Protestocu kitlenin bekleyişi gece boyunca ve sabaha evrildiği saatlerde de sürdü.

Kongre (Parlamento)’deki oturumun bitirilip bitirilmediğine ya da neyle sonuçlandığına dair henüz bilgi yok.

Ama ilk raundu kazanan emekçiler ikinci raundda da hükümete zor anlar yaşattı! Zira geçtiğimiz Perşembe günü tasarıya dair yapılan oturum emekçilerin kararlı direnişi sonucunda durdurulmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close