GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa: Hükümetin kısmi geri adımı yeterli bulunmadı, grev devam ediyor

Hükümetin emeklilikte “64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiği” açıklamasının ardından sendikaların çağrısıyla emekçiler bugün yine sokakta

HABER MERKEZİ– Fransa’da Macron ve hükümetinin, ülkede uzun yıllardır görülmemiş yaygınlıkta grevlerin sonucunda emeklililkte “64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiği”ni açıklamasının ardından bu geri adımı yeterli bulmayan sedikaların çağrısıyla emekçiler bugün yine alanlardalar.

“Emeklilik reformu”na karşı ülke genelinde gerçekleştirilen grevlerin 43. gününde 6. büyük gösteriler için sokaklara çıkılıyor.

Aralarında CGT, FO, Solidaires, FSU ve CFE-CGC ile birlikte üç gençlik örgütünün de bulunduğu kurumlar bir çok şehirde miting ve yürüyüşler düzenliyor.

Paris’teki protestocular, öğleden sonra Montparnasse ile Place d’Italie arasında yürüyüş yapacaklar. Metroların çoğu çalışmayacak. Öğretmenler 24 saatlik grev çağrısına katıldığı için bir çok okul gün boyunca kapalı. Başka yerlerde 7 deniz limanında işçilerin yaptığı blokaj eylemli Cuma gününe kadar devam edecek.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, uzun süreli ve yaygın grevlere neden olan emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen “64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiği”ni açıklamış fakat sendikalar 16 Ocak’ta yeniden sokağa çıkılması çağrısı yapmıştı. Genel İş Konfederasyonu (CGT) da hükümetin açıklamasını yeterli bulmayarak reformun geri çekilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Emeklilik reformu 24 Ocak’ta Bakanlar Kurulu ve 17 Şubat’ta Ulusal Meclise sunulacak. 24-25-26 Ocak günlerinde protestolar yapılması planlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close