DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Birmingham: Yeniden grev

Birmingham’da belediye meclisinin sözünde durmaması üzerine temizlik işçileri yeniden grev dedi

birmingham çöp

HABER MERKEZİ– Birmingham’da temizlik işçilerinin 6 hafta boyunca sürdürdüğü ve belediye meclisinin geri adım atıp sendika ile görüşmesi ve “işten atmalar olmayacak” sözünü vermesi üzerine 16 Ağustos’ta askıya alınan grev, görüşmelerin kesilmesiyle bugün (1 Eylül) yeniden başladı.

Bugün sendika ile belediye yetkilileri arasında nihai görüşmenin yapılması beklenirken, belediyenin dayatmacı tutumundan dolayı müzakereler durduruldu. Sözünde durmayan belediye meclisi attığı geri adımdan cayarak işten atılmayla karşı karşıya olan 120 işçinin “fazlalık olduğunu” açıkladı.

Oysa “uzlaştırma kurulu” 16 Ağustos’ta çöp kamyonlarının arkasında çevre güvenliği için gözetleme işini yapan ve sayıları 120 kadar olan 3. işçilerin “işlerini geri almalarının (yani işten atılmayacaklarının) kabul edildiğini” açıklamıştı.

İngiltere’nin Londra’dan sonra ikinci büyük kenti olan Birmingham’da yerel yönetim “5 milyon sterlinlik kesinti yapılması“ kararı almıştı. Bunun bir parçası olarak 120 işçinin işten atılması ve ücretlerin dondurulması gündeme gelmişti.

Yetkililerin işçi kıyımında ısrar eden tutumundan dolayı sendika “grevin 2017’nin sonuna kadar devam edebileceğini” duyurdu.

Grevin kronolojisi:

30 Haziran: İş bırakma eylemi başladı.

3, 11, 19 ve 27 Temmuz ve 4 Ağustos: İki saatlik iş bırakma yapıldı.

18 Temmuz: Sendika, yetkililerin dayatmacı tutumundan dolayı eylemin Eylül’e kadar sürebileceğini açıkladı.

28 Temmuz: Günlük iki saatlik iş bırakma üç saate yükseltildi.

11 Ağustos: Eylem greve dönüştürüldü.

16 Ağustos: Sendika ile belediye meclisi arasındaki görüşmelerle grev eylemi askıya alındı.

24 Ağustos: Muhtemelen merkezi hükümetin hazırlattığı bir rapor, grevi sonlandıran anlaşmanın “ödenemez” olduğunu bildirdi ve uzlaşma görüşmesi 1 Eylül’e ertelendi.

31 Ağustos: Belediye meclisi, “işçi fazlalığı olduğunu” açıkladı. Sendika, söz konusu hamlenin “derin kışkırtıcı bir eylem” olduğunu ve “işçilerin grev eyleminde bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu” belirtti.

1 Eylül: İşçiler greve geri döndüler. Sendika, eylemin yıl sonuna kadar da devam edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close