DÜNYA

Bush İsviçre'ye gelemiyor.

http://www.netkeyfim.com/wp-content/uploads/2009/03/bush-ayakkabi-atti.jpgEski Amerikan başkanı George W. Bush’un 12 şubatta İsviçre’nin Cenevre kentine yapacağı ziyareti iptal edildi.

Bush’un basın sözcüsü David Sherzer, eski ABD başkanına karşı düzenlencek protesto gösterileri sırasında çıkabilecek şiddet olayları nedeniyle ziyaretin iptal edildiğini belirtti.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de yer aldığı insan hakları kuruluşları ise Bush’un, işkence iddialarından soruşturmaya uğrama kaygısı nedeniyle İsviçre ziyaretini iptal ettiğini iddia ettiler.

İşkenceyi yasaklayan uluslararası insan hakları yasaları uyarınca soruşturma başlatılması için İsviçre mahkemelerine suç duyurusunda bulunan insan hakları örgütleri, asıl nedenin kendi başvuruları olduğunun altını çiziyor.

Bush, görevi bıraktıktan sonraki ilk Avrupa ziyaretinde, 12 Şubat’ta İsrail yanlısı bir grubun vereceği akşam yemeğinde konuşacaktı.

Suç duyurusu su işkencesi itirafına dayanıyor

İsviçre mahkemelerine yapılan suç duyurusuna dayanak olarak insanda boğulma hissi yaratan “waterboarding” adlı sorgu tekniği gösteriliyor.

Bush anılarını yazdığı kitabında bu sorgu yöntemine bizzat onay verdiğini söylemişti.

İsviçre makamları suç duyurusuyla ilgili bir soruşturma başlatmaya isteksizde olsa, insan hakları örgütleri Bush’un böyle bir dokunulmazlığı olmadığı görüşünde.

Bir İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Adalet Bakanlığı’nın Bush’un görev süresi sırasında işlediği iddia edilen suçlar karşısında dokunulmazlığı bulunduğu sonucuna vardığını söyledi.

1998 yılında eski Şili diktatörü Agusto Pinochet’in İngiltere’de tutuklanmasının ardından, siyasetçilerin dokunulmazlıklarının uluslararası dokunulmazlığı konusu tartışmalı bir konu.

Son olarak İsrailli bazı siyasetçilerin tutuklanma endişesiyle İngiltere gezilerini iptal etmişlerdi.

NEDİR BU WATERBOARDING
Su tahtası anlamına gelen waterboarding bir işkence tekniğidir. İşkence edilecek kişi, eğimli bir tahta üzerine ayakları yukarıda olacak şekilde sırtüstü yatırılır, elleri ve ayakları bağlandıktan sonra yüzüne sürekli su dökülerek dayanılmaz bir boğulma hissi yaratılır. Eğim yüzünden su ciğerlere gitmediği için işkence mağdur boğulmaz.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close