DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Çekya’da Skoda işçileri grevi gündemine aldı

TİS görüşmelerinde düşük ücret ve esneklik dayatmalarına karşı çıkan onbinlerce işçi grev istiyor

HABER MERKEZİ– Volkswagen, Toyota, Peugeot Citroen ve Hyundai gibi otomotiv tekellerinin önemli karlar devşirdiği Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Çekya (Çek Cumhuriyeti)’nde Volkswagen’e bağlı Skoda fabrikalarında grev gündeme geldi.

Skoda’nın Mlada Boleslav, Kvasiny ve Vrchlabi fabrikalarında çalışan onbinlerce işçiyi temsil eden sendika „talepleri dikkate alınmazsa süresiz greve çıkacaklarını“ açıkladı.

TİS görüşmelerinin başlangıcında sendika ücretlere yüzde 18 oranında zam talebinde bulundu. Patronlar, ilerleyen görüşmelerde son olarak yüzde 14 oranında artış teklif etti. Üstelik vardiya sisteminin esnekleştirilmesini dayatarak.

Patronun dayatmaları karşısında son derece tepkili olan işçilerin basıncıyla sendika „grevi gündeme alacaklarını“ belirtmek zorunda kaldı.

Skoda Octavia modelinden 1,2 milyondan fazla üretim yapan ve yaklaşık 30.000 işçinini çalıştığı Mlada Boleslav fabrikası Skoda’nın ana üretim tesisi. Bu nedenle olası grev sürecinde belirleyici konumda.

Batı Avrupa’daki ortalama ücretlerin üçte birini alan Doğu Avrupa ülkelerinde, tıpkı Çekya’daki gibi, özellikle Alman tekelleri son 20 yıldır büyük karlar devşiriyor. Diğer taraftan bu bölgedeki işçiler yoğun emek sömürüsüne ve düşük ücretlere karşı tepkilerini ve protestolarını giderek daha fazla gösteriyorlar.

Slovakya’da, geçen yıl Bratislava’daki VW tesisinde 8000’den fazla işçi greve çıktı ve nihayetinde yüzde 14’ün üstünde ücret artışı elde etti.

Yine geçen yıl Polonya’da VW işçileri „işçi inisiyatifi“ kurdular ve bir alternatif sendika grubu oluşturduklarını ilan etmelerinden hemen sonra üç işçi işten atıldı.

Romanya’da Ford işçileri, sendikanın imzaladığı TİS’i kabul etmeyerek Aralık 2017’nin sonunda, kendiliğinden gelişen bir grev deneyimi yaşadılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close