DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Çin: Kapatılacak fabrikanın işçileri grevde

ABD kökenli optik-elektronik tekeli Sanmina’ya ait fabrikada 2 bin işçi 16 Aralık’tan beri grevde

HABER MERKEZİ– Çin’in “özel ekonomik bölge”lerinden birinin bulunduğu Shenzhen kentinde Amerikan tekeli Sanmina’ya ait optik-elektronik üretim tesisinde 2 bin işçi 16 Aralık’tan beri grevde.

Patronlar fabrikayı Tayland’a taşıyacak

Fabrikanın gelecek yıl Tayland’a taşınması planlarını farkeden işçiler süreç hakkında bilgilendirilmek, sözleşmeler feshedilecekse bunun tarihinin belirlenmesini ve hak ettikleri tazminatların ödenmesini istiyorlar.

Çin ‘İş Kanunu’na göre patronlar fabrikanın yerinin değiştirilmesi ya da kapatılması durumlarında işçileri önceden bilgilendirmeye ve ödenecek tazminatlara dair sendika ya da işçilerle anlaşmakla yükümlüdürler.

İşçilerin taleplerine ve eylemine yanıt olarak Sanmina patronları ise “toplu eylem sırasında meydana gelen herhangi bir maddi kayıp için ciddi disiplin işlemleri konusunda” tehditler savurdu.

Artan fabrika kapatmalar ve grevler

Shenzhen’de fabrika kapatmalarla ilgili 1 Kasım’dan bu yana yaklaşık 15 grev ve protesto eylemi gerçekleştirildi (Çin genelinde ise 30 grev).

Güney Çin’in Guangdong eyaletinde ve Hong Kong’un tam kuzeyinde yer alan Shenzhen şehri, neoliberal politikaların sonucu olarak uygulanmaya başlanan “Özel Ekonomik Bölge”lerin ilk örneği ve yabancı yatırımlarla hızla büyüyen bir yer. Günümüzde dünyanın en kalabalık 15. şehri haline gelmiş.

Son bir kaç onyıldır yığınsal olarak emekçileri üretim alanlarına çeken aynı bölge şimdi, üretimin ve fabrikaların yeniden -başka ülkelere- kaydırılmasıyla işçilere yıkım getiren süreçleri yaşıyor. Ve işçilerin buna karşı mücadelelerine tanık oluyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close