DÜNYAManşet

Denizden göçmen kurtaranlara ceza öngören tasarı!

İtalya’da göçmenlere karşı yeni bir “güvenlik kararnamesi” hazırlandı

HABER MERKEZİ– İtalya’nın faşist Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini göçmen karşıtlığını doruğa taşıyarak yeni bir “güvenlik kararnamesi” hazırladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, denizden göçmenleri kurtaran yardım kuruluşlarının cezalandırılmasını öngören kararname taslağı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından insan haklarına ve uluslararası yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Salvini’nin bu eleştiriye yanıtı ise “Üyeleri arasında Kuzey Kore ve Türkiye’nin, totaliter rejimlerin de olduğu bir uluslararası organizasyonun İtalya’ya insan hakları konusunda ahlak dersi vermeye kalkışması gülünç” şeklinde oldu.

Henüz taslak halinde olan kararname, yardım gemileri tarafından denizden kurtarılarak İtalya’ya getirilen her bir göçmen başına 3500-5500 euro arası para cezası öngörüyor. Bu gemiler İtalyan bayrağı taşıyorsa lisanslarının askıya alınması ya da iptal edilmesi mümkün kılınıyor.

Halen Ulaşım Bakanlığı’nın yetki alanında olan İtalyan karasularındaki bazı aktivitelerin de aşırı sağcı Lig partisinin lideri Salvini’nin başında olduğu İçişleri Bakanlığı’na devredilmesi öngörülüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close