DÜNYAManşet

Dünyada korona (31 Mayıs 2020)

ABD’de öfke dinmiyor, 25 kentte sokağa çıkma yasağına rağmen on binler sokakta; Arjantin’de kuryelerden eylem; İtalya’da Uber’e kayyım

ABD: Öfke dinmiyor, 25 kentte sokağa çıkma yasağı

George Floyd’un katledilmesinin ardından sokağa çıkan öfkeli kalabalıklar 5. günde de tüm tehditlere rağmen sokaklardaydılar.

Floyd’un katledildiği Mineapolis’te sokağa çıkma yasağına rağmen binlerce kişi sokak gösterileri yaptı. Saat 20’den sonra başlayan sokağa çıkma yasağının başlamasıyla polis protestocuları gözaltına alarak kalabalığa biber gazı kapsülleri atmaya başladı. Ulusal Muhafızların da sokağa indiği şehirde bir çok yerde çıkan yangınlara helikopterlerle müdahale edildi. Şehrin polis departmanı şefi Arradonda „şehri geri alıyoruz…kendi hedefleri için şehri gasp etmeye çalışanlara tolerans gösterilmeyecek“ Ifadeleriyle tehdit etti.

Mahkeme binası ateşe verildi

Tennessee eyaletinde protestocular Nadhville yerel yönetimi ve ceza mahkemesini ateşe verdi. Eyaletin başka bir bölgesinde Afro-Amerikalıların medya sektörüne girmesinin önünü açan siyahi gazeteci Ida Wells’i karalama kampanyası çalışmalarıyla bilinen eski Tennessee senatörü ve gazete editörü Edward Carmark’ın heykeli protestocular tarafından yıkıldı.

Polis araçları yakıldı

3 gündür New York City’de devam eden gösterilerde iki polis memuru araçlarını göstericilerin üzerine sürdü, göstericiler polis araçlarını ateşe verdi.

Los Angeles ve Chicago’da polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı. Miami’de göstericiler otoyolu trafiğe kapatırken, Philadelphia’da siyahilere karşı ırkçı olanların heykelleri devrilmeye çalışıldı.

Floyd’u katleden polis Derek Cahuvin’in tutuklanması, yanındaki polislerin sadece görevden uzaklaştırılması ve Cahuvin’in sadece üçüncü derecede cinayetle suçlanması öfkeyi arttırdı.

Şimdiye kadar gündeme gelen siyahilerin polisler tarafından öldürülmesine ilişkin mahkemelerde cezasızlık politikası izlendi. Cahuvin ve yanındaki suç ortağı polislerin ceza almayacağı öngörülüyor.

25 kentte sokağa çıkma yasağı

Minnesota eyalet valisi Tim Walz in „sokağa çıkma yasağına uymayan ve polise karşı duranların artık polis şiddetini protesto etmediği, Floyd’un ölümünün kendi siyasi çıkarları için kullandığı” ifadeleri büyük tepki çekti. ABD’nin 48 kentinde eylemler sürerken 25 şehre sokağa çıkma yasağı getirildi.

Trump dün Beyaz Saray önünde toplanarak gösteri yapanlardan epey rahatsız olmus olacak ki MAGA (Amerikayı yeniden büyük yap) olarak adlandırılan destekçilerini akşam beyaz Saray önünde gösteri yapmaya davet etti. Çıkan olaylara karşı Beyaz Saray gizli güvenlik servisi ve ordu tarafından korunmaya alındı.

Beyaz Saray önünde toplanan yüzlerce protestocu arasında çatışma çıktı. Göstericilerden bazıları barikatları aşarak polislerle yüzyüze geldi. Polis arabaları tahrip edildi. Trump akşam destekçilerini çağırarak beyaz Saray önünde yapılan protestolara yeni bir boyut kazandırdı.

Trump korona salgınıyla birlikte restleşme siyasetini yeni boyutlara taşımayı görev edindi. G7 zirvesini en erken eylül ayına erteleyen Trump, zirveye 4 yeni ülke cağırmak istediğini duyurdu. Bu ülkelerin Rusya, Hindistan, Avusturya ve Güney Kore olduğunu söyledi. G7’nin miladını doldurmuş ülkeler grubu olduğunu ifade etti. Normale dönüşü sembolize etmesi için haziran ayında Washington’da G7 zirvesi yapmayı planlayan Trump’ın çağrısını Merkel pandemi nedeniyle reddetti.

İtalya: Hükümet protesto edildi

Duomo Meydan’ında yüzlerce turuncu yelekli eski jandarma generali olan siyasetci Antonio Pappalardo öncülüğünde hükümeti protesto gösterisi düzenledi.

„Özgürlük“ ve „haysiyet„ sloganları atan grup „yeni tip korona virüsüsü salgınının ekonomik etkileriyle mücadele edemediği“ iddiasıyla Başbakan Conte ve hükümetinin istifasını istedi.

Bir an önce yeni hükümetin kurulması, seçim yasasının değişmesi ve euro yerine Italyan liretine geri dönülmesi taleplerini dile getirdi. Lombardiya Bölgesinin merkez şehri Milano’daki kalabalık gösteride fiziksel mesafeye uyulmaması dikkat çekti. Milano Belediye başkanı Sala ise kurallara uymadıkları için valiliğe işlem yapılması için bildirimde bulundu.

Arjantin: Kuryelerden eylem

Arjantin’de Amazon gibi mobil sipariş uygulamaları için çalışan kuryeler gösteri düzenledi. Kuryeler devletten şirketlere karşı koruma talebinde bulundu. Başkent Buenos Aires ,Kayıtdışı ve Serbest Çalışan Gençler Ulusal Ağı ile Dağıtım İşçileri grubunun (ATR) çağrısıyla iş bırakan kuryeler, çalıšma şartlarının iyileştirilmesi ve ücretlerin arttırılması talebiyle eylem.yaptı. Kurye olarak çalışan ve kaza sonucu hayatını kaybeden meslaktaşları için adalet ve kayıt dışı çalıştırmaya karşı önlemlerin alınması istendi.

Almanya: ABD’deki polis şiddeti protesto edildi

George Floyd katledilmesi ile ilgili, ABD’nin Berlin Büyükelcliği önünde toplanan binlerce kişi polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etti. Göstericiler, „Beyazların susması şiddettir“, „ Adalet olmadan barış olmaz.“ „ Susmak seni suç ortağı yapar.“ sloganları attı. Almanya’daki ırkçı saldırılar ve sağ hareketlerin güçlenmesi de konuşmalarda gündeme geldi.

İtalya: Uber’e kayyım

Italya’da bisikletli kuryeleri yasalara aykırı şekilde çalıştırdığı iddia edilen Uber-İtalya’ya mahkeme kararıyla kayyım atandı.

ABD merkezli Uber şirketinin, İtalya’da evlere paket servisi yapan Uber Eats platformuyla ilgili açılan soruşturmada şirketin yönetimine geçici olarak bir özel komiser getirildi.

Bisikletli kuryelerin aracı firmalar üzerinden işe alındığı, düşük ücretle çalıştırıldıkları, tehdit ve maddi cezalandırmaya da maruz kaldıkları suçlamaları üzerine, kuryelerin sömürüldüğü gerekcesiyle böyle bir kararın verildiği açıklandı. Uber’in özellikle Avrupa ülkelerinde ,sığınmacıları, savaştan kaçan göçmenleri, muhtaç durumdaki kišileri sömürdüğü, yaklaşık bin kişinin bu koşullarda çalıştırıldığı ve saat ücretlerinin sadece 3 euro olduğu ifade edildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close