DÜNYA

Erdoğan’ın ajanı tutuklandı

İsviçre’de görev yapan trafik polisi Y.K., İsviçre polisinden muhaliflere yönelik aldığı gizli bilgileri UETD İsviçre ve Türk Konsolosluğu üzerinde Ankara’ya ulaştırdığı gerekçesiyle tutuklandı.

HABER MERKEZİ– Avrupa Postası’nın, İsviçre’de günlük yayımlanan Basler gazetesine dayandırdığı haberine göre, Y.K. adlı Türk kökenli polis memuru ajan, İsviçre polisinden muhaliflere yönelik aldığı gizli bilgileri UETD İsviçre ve Türk Konsolosluğu üzerinde Ankara’ya ulaştırmış.

Erdoğan hükümetine ajanlık yaptığı söylenen bu polisin, kamuya açık olmayan sadece güvenlik yetkililerinin girmesinin serbest olduğu polis silahları, mühimmat vb. malzemelerin de bulunduğu “Basler Zeughaus” polis merkezi binasında UETD İsviçre yetkililerinin çeşitli kereler toplantı yapmasına olanak tanıdığı ortaya çıktı.

Olay, eski bir UETD üyesinin bu toplantıda çektiği bir fotoğrafı basına vermesiyle ortaya çıkıyor. Gazetenin yayımladığı fotoğrafta İsviçre’de Erdoğan hükümetine açıktan ajanlık faaliyeti yürüten UETD İsviçre Başkanı Murat Şahin’in üç yıl önce bir toplantıyı yönettiği görülüyor.

AKP ve Erdoğan muhaliflerinin resimleri çekilip yollanmış

Murat Şahin nisan ayı başında Zürich Üniversitesi’nde düzenlenen ve Can Dündar’ın konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıdaki ziyaretçilerden, çok sayıda çektiği resimleri Türk konsolosluğuna iletmiş.

Polis merkezinde yapılan toplantıar

İsmini vermeden Basler Zeitung’a konuşan UETD eski üyesi, Y.S. adındaki Türk kökenli İsviçreli polisin Basel’de bulunan Basler Zeughaus isimli polis merkezinde kendilerine toplantı için yer ayarladığını söylüyor.

Söz konusu polisin Basel Polis Merkezi’ndeki bilgisayarlarda olan birçok gizli bilgiyi de UETD İsviçre yetkililerine aktardığını da anlatan tanık, polis bilgisayarlarından Erdoğan muhaliflerine yönelik alınan bu bilgilerin Türk konsolosluğu üzerinde Türk devletine gönderildiğini de söyledi.

Şahin’in, dönercilik alanında hızla büyüyen işletmecilik hikayesi ise ilginç. 2003 yılında Olten kentinde küçük bir döner işletmesi ile ticarete atılan Şahin’in günümüzde Sıla AG adlı ülke genelinde dağıtım yapan döner imalathanesi bulunmakta.

Haberde Şahin’in kimliğine yönelik bilgilerin referandum oylaması için Zürich konsolosluğunda AKP için görevli olmasıyla kesinlik kazanmış oldu deniliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close