DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fabrika yöneticisi arabasını eylemci işçilerin üzerine sürdü

Kamboçya’da bir hazır giyim fabrikasında, işletme yöneticisi arabasıyla, prtotesto eylemi yapan işçi kalabalığının içine daldı.

HABER MERKEZİ– Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de Amerikan ve Kore ortaklığında kurulmuş Fashion Royal hazır giyim fabrikasında çalışan işçiler, çalışma koşullarına dair protesto eylemi yaptıkları sırada yönetim müdürü Yem Sochet’nin arabasıyla fabrikanın önünde duran protestocu kalabalığın içine doğru sürdüğünü söylediler.

İşçiler, bu alçağın “arabasını üzerimize sürdü, ancak sert tepkimizi görünce çok hızlı geri döndü. Niyeti sendika yetkilileri üzerinde yürütmekti, ama işçiler etrafında toplandı” dediler.

3 gün üstüste fabrika önünde toplanıp protesto gösterisi yapan işçilerin haftasonu gerçekleştirdikleri eylem sırasında meydana gelen bu saldırıda yaralanan 20 işçiden 3’ünün kol ve bacaklarında hasarlar oluştu.

Üstelik işçiler “tüm bu yaşananlar karşısında patronların sorunları çözmek yerine direnişçi işçilerin gözünü korkutmak için polis tutup fabrika önüne gönderdiğini” söylüyorlar.

3 gün boyunca protestolar yapan 1.000’nin üzerindeki işçi, daha yüksek ücret, işten atılan iki işçinin yeniden işe alınması ve berbat olan öğle yemeğinin düzeltilmesi için ek ödenek talebinde bulunuyorlar. Ayrıca, patronun adamının yaptığı bu alçak saldırıda yaralananlar için tazminat istiyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close