GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da acil servis çalışanlarının grevi büyüyor

Hastanelerin acil servislerinde görev yapan sağlık çalışanlarının sağlığa daha fazla ödenek ayrılması için başlattıkları grev sürüyor

HABER MERKEZİ– Acil servis çalışanlarının mart ayında başlattıkları ve geçtiğimiz hafta 200’ü aşkın acil servisi etkileyecek şekilde genişleyen grevi devam ediyor. Inter-urgences adlı kolektif hareketin verdiği bilgiye göre, 203 acil serviste grev sürüyor.

Inter-urgences verilerine göre, büyük oranda başkent Paris ve çevresindeki grevlere kendilerine üye olmayan 20 kadar acil servis de dahil olmuş durumda.

Hastanelerin acil servislerinde ciddi aksamalara yol açan grevde sağlık çalışanları hükümetin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve hakların iyileştirilmesini talep ediyor. Acil servislerin yatak kapasitesinin yetersiz olduğunu, kemer sıkma politikaları yerine daha fazla sağlık çalışanına gerek olduğuna dikkat çeken Inter-urgences kolektifi, maaşların da arttırılmasını istiyor.

Talepler yeterli oranda karşılanmadı

Zenginler ve şirketlere getirdikleri vergi indirimlerine rağmen sağlık gibi önemli bir alanda tasarruf etme anlayışında olan hükümet ise, talepleri karşılamaktan uzak. Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı Agnes Buzyn tarafından duyurulan önlemler arasında acil servis çalışanlarına aylık 100 Euro ‘risk primi’ verilmesi ile yaz aylarında daha fazla tıbbi personelin işe alınabilmesi yer alıyordu.

25 kadar serviste grev sonlandırılmıştı

Ancak sendikalar bu vaatleri yeterli görmezken, şimdiye kadar yapılan yeni işe alımların da ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu vurguluyor. Inter-urgences kolektifinden Hugo Tuon, 25 kadar acil servisin bulunduğu Assistance publique – Hôpitaux de Paris (AP-HP) adlı hastane grubunun 230 yeni çalışanı işe alma vaadiyle grevin sonlandırıldığını hatırlattı. Tuon, ancak bu iyileştirmelerin genele yansımadığının altını çizdi.

Fransa’da devlete ait hastane ve kliniklerde çalışanların sayısı 1,2 milyon civarında olsa da artan ve giderek yaşlanan nüfus nedeniyle bu sayı yetersiz kalıyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kamuda tasarruf için hastanelere yeni çalışan alımlarında isteksiz olduğu biliniyor. (ANF)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close