GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da Carrefour işçilerinden korona grevi

Salgına karşı patronun yeterli önlem almaması üzerine iş durdurulduğu belirtildi.

Fransa’nın güneyi Provence-Alpes-Côte D’azur bölgesinde bulunan Carrefour işçileri, korona salgınına karşı gerekli önemlerin patron tarafından alınmayışı üzerine, iş durdurma haklarını kullandılar.

Carrefour’da çalışan 54 yaşındaki özel güvenlik çalışanının koronavirüse yakalandığı kendisinin şuan yoğun bakımda olduğu belirtildi. CGT Carrefour Vitrolles delegesi Reda Longar’ın açıklamasına göre, 26 Mart’tan bu yana yönetimi salgından dolayı önlemlerin alınması için sürekli uyardıklarını, ancak uyarılara rağmen önlem alınmadığı ve iki işçinin daha salgına yakalandığını söyledi.

İşçiler 30 Mart Pazartesi çalışmayı erteleme haklarını kullanarak hipermarketin dışına çıktılar. Şirket yönetiminin gerekli önlemleri almadığı, kapı kollarının temizlenmediği ve tedbire dair birçok şeyin hayata geçmediğini ifade eden Longar, “Markette çalışan toplamda 515 işçi, bir kısmının belirli gerekçelerle işe gelmediklerini, bu sabah ise 300 çalışan işe başlarken, 150’den fazla işçi iş durdurarak dışarıda kalmayı tercih etti” dedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close