GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da grevlerin 36. gününde 1,7 milyon kişi sokaklara çıktı

Fransa’da grevlerin başladığı 5 Aralık’tan bu yana 4. büyük sokak eylemi dün gerçekleştirildi

HABER MERKEZİ– Fransa’da neoliberal emeklilik reformuna karşı 5 Aralık’ta başlayan grevlerin 36’ncı gününde ülke genelinde yüzbinlerce kişi bir kez daha sokaklara aktı.

İşçi, öğretmen, üniversite öğrencileri ve lise öğrencilerinin temsil eden CGT, FO, CFE-CGC, FSU, Solidaires, UNEF ve UNL sendikalarını çağrısı üzerine ülke genelinde yüzbinlerce kişi sokaklara çıktı.

Paris’teki yürüyüşe katılan CGT sendikası lideri Philippe Martinez, hükümetin provokatif yaklaşımına tepki göstererek, hükümetin tartışma niyeti konusunda şüphelerinin olduğunu kaydetti.

Onlarca kentte işçi ve emekçiler sokaklara çıktı. Eylemlerin en büyüğü başkent Paris’te gerçekleşti. CGT’ye göre başkentte 370 bin kişi, polise göre 56 bin kişi toplandı. Marsilya’daki yürüyüşe CGT’ye göre 220 bin kişi, polise göre 22 bin kişi, Toulouse’ta CGT’ye göre 120 bin kişi, polise göre 14 bin kişi, Ruen’de sendikaya göre 30 bin kişi, polise göre 7 bin 400 kişi eylemlere katıldı.

Ulaşımdaki grev ise devam ediyor. Ulusal Demiryolları Kuruluşu SNCF ve Paris toplu taşıma ağı RATP’de seferler aksadı. Greve avukatlar, rafineri personelleri ve öğretmenler de katıldı. Paris Barosu, adaleti tıkama eylemini 14 Ocak’a kadar sürdürme kararı aldı.

CGT, ülke genelinde 1,7 milyon kişinin sokaklara çıktığını duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close