DÜNYAGENÇLİKManşetVideo

Fransa’da öğrenci eylemleri: İşgal, direniş, saldırı

Fransa’da üniversite reformuna karşı günlerdir eylemde olan öğrencilere polis saldırdı

HABER MERKEZİ– Fransa’da hükümetin neoliberal saldırı reformlarına karşı emekçilerin protestoları ve grevleri sürerken öğrenci gençlik de aylardır eylemde, sokakta.

Başkent Paris başta olmak üzere birçok büyük kentteki üniversitelerde öğrenciler, hükümetin bazı bölümlere öğrenci alımına aşırı seçici kriterler getirmesine karşı eylemler düzenliyor. Kimi üniversitelerde eylemler aylardır aralıklarla sürüyor.

Son olarak 68 öğrenci hareketinin sembol üniversitelerinden olan Sorbonne Üniversitesi’nde 300 kadar öğrencinin düzenlediği eylem dün akşam saatlerinde polis saldırısıyla sonlandırıldı. Üniversite binasına girmeyi başaran 300 öğrencinin ardından kapıları kapatan polis diğer öğrencilerin girmesini engelledikten sonra içerideki öğrencilere saldırdı. Direniş sergileyen öğrenciler eylemlerin süreceğini belirtti.

Strasbourg Üniversitesi’nde de Pazartesi ve Çarşamba günleri blokaj eylemleri düzenlenmişti. Diğer üniversitelerde de yapılan eylemlerde dersler ve sınavlar engellenmişti. Halen 10 üniversitede işgal eylemleri ise devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close