İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da protestolar 5. gününde sürerken..

Genel İşçi Konfederasyonu CGT, 1 Aralık’ta sokağa inme çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ– Fransa’da yeni vergi yüklerine ve yüksek akaryakıt fiyatlarına karşı protestolar 5. gününde sürerken, Genel İşçi Konfederasyonu CGT, 1 Aralık’ta sokağa inme çağrısı yaptı.

Bugün Fransa genelinde yapılan yol kapatma eylemlerine binlerce „Sarı yelekli“ katıldı.

„Sarı eylem“in başladığı günden beri 2 kişi hayatını kaybetti, 500’ün üzerinde protestocu polisin saldırısı sonucu yaralandı, yine 500’den fala kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, Fransa’nın en büyük sendikalarından CGT, 1 Aralık’ta tüm Fransa’da sokağa çıkılması çağrısı yaptı.

Yapılan açıklamada, neoliberal politikaları sürdüren Emmanuel Macron ve hükümetin „Dar gelirlilerin hayat şartlarını iyileştirmek için acilen harekete geçmesi gerektiğine“ vurgu yapıldı.

Hükümetin son 1,5 yılda izlediği politikalarla çalışanlar ve emekliler başta olmak üzere toplumun hayat şartlarını ağırlaştırdığına dikkat çekilen açıklamada, milyonların ay sonunu getirmekte zorlandığına dikkat çekildi. Bu politikaların yol açtığı durumun daha fazla sürdürülemeyeceğinin altı çizilen açıklamada, sendikaların ve taleplerinin görmezden gelinmesi sert bir dille eleştirildi.

Irkçı, kadın ve eşcinsel düşmanı söylem ve politikalara karşı hükümetin uyarıldığı açıklamada, on milyonlarca kişinin haklarını savunmak için düzenlenecek eylemlere katılım çağrısı yapıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close