DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da yarın bir çok sektörde grev var

Havayolları, demiryolları ve kamu sektörünün bazı kesimlerinde 22 Mart’ta ülke çapında greve çıkılacak

HABER MERKEZİ– Macron ve hükümetinin devam eden neoliberal saldırılarına karşı bir çok emekçi kesimi yarın greve çıkıyor. Ülke genelinde 140 merkezde protestolar yapılması bekleniyor.

Önceki hafta Macron “Önümüzdeki yıl ülkeye girmesi beklenen yabancı sermayeye rekabetçi ortam sunmak için Fransa’nın demiryollarını hazırlamak yönünde bir dizi reformu” onayladı. Özelleştirme anlamına gelen bu düzenlemelere işçiler karşı çıkıyorlar.

Demiryolları kuruluşu SNCF çalışanlarının Perşembe günü yapacağı greve paralel olarak yürüyüşler yapılacak. Paris’te organize edilecek yürüyüşe 25 bin kişinin katılımı bekleniyor.

Fransa Havayolları’nda ise 11 sendika Cuma günü greve gidecek. Uçuşların önemli bir kısmının iptal edilmesi bekleniyor.

Kamu kesiminde düşük maaşları ve yarı zamanlı sözleşmelerin yaygınlaşmasını protesto eden kamu emekçileri de 22 Mart’taki ülke çapındaki eylemlere katılacak.

Eğitimde sınırlı bir grev bekleniyor. Öte yandan lise ve üniversite öğrencileri, lise diploması ve üniversitelerde yapılması öngörülen reformlara karşı sokaklara çıkıyor. Perşembe günü kreşler de kapalı olacak.

Emekliler de isyanda

Fransa’da patronlara yapılan vergi indirimlerini takiben işçilere ve emeklilere daha yüksek vergiler getiren düzenlemelere gidilmesi emeklileri isyan ettirdi.
Geçtiğimiz hafta binlerce emekli, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin vergi ve emeklilik reformlarını protesto etmek için dün (Perşembe günü) Paris’te ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı.

Emekliler, yüzde 1,7 oranında yeni vergi yükleri getiren düzenlemelere karşı çıkıyorlar. Söz konusu uygulama, Fransa’nın 15 milyon emekli maaşının yüzde 60’ını etkileyecek ve bu kesim her ay yaklaşık 31 ABD doları fazla vergi ödeyecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close