DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Fujitsu işçileri işten atmalara karşı grev kararı aldı

Manchester’daki işçiler 3 aşamalı toplam 11 günlük greve çıkmayı planlıyor

HABER MERKEZİ– İngiltere’nin Manchester kentindeki Fujitsu tesisinde çalışan 250’den fazla sendikalı işçi patronların saldırılarına karşı kesintili bölümler halinde toplam 11 gün greve çıkma kararı aldılar.

Bilişim tekeli Fujitsu’nun 2016 yılında açıkladığı bin 800 işçiyi çıkarma planına karşı işçilerin hem bu saldırıyı püskürtmek hem de ülke çapında sendikalarının tanınması için verdiği mücadeleyi bastırmanın yöntemlerinden biri olarak 6 sendika temsilcisi işten atıldı. Bunun üzerine işçiler grev kararı aldılar.

Britanya genelinde toplam 8 bin işçinin çalıştığı Fujitsu’nun Manchester tesisinde olduğu gibi bazı yerlerde sendikanın tanınmasını başarmış olan işçiler henüz patronların karşısına ülke genelinde tüm işçileri temsilen çıkamıyorlar. Bununla birlikte eylemlerini diğer alanlara da yaymaya çalışıyorlar.

İşten çıkarılan sendika temsilcilerinden Ian Allinson’un basına aktardığı bilgilere göre, 2007’de Manchester tesisinde sendikanın tanınmasını sağlayan bir grev yapıldı. 2009-10 yıllarında ülke genelinde bilişim sektöründeki ilk grev dahil, yıllar boyunca hak kazanma ve sendikalaşma mücadelesi verildi.

İşçiler, son olarak, şirketin bin 800 işçiyi işten atma saldırısına karşı Nisan 2017’de 27 günlük grev yaptılar. 2017 sonundaki görüşmelerden de sonuç çıkmadığı gibi patronlar sendikalıları işten çıkarmaya yöneldi.

Buna yanıt olarak alınan grev günleri şöyle:

24-26 Ocak arasında 3 gün,

30 Ocak’ta 1 gün,

8-14 Şubat arasında 7 gün.

Britanya’da Fujitsu tekelinin “kazanç”larının yarısını, en büyük müşterisi olan “kamu”dan yani devletten sağladığı söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close