DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

G. Kore: İşçi kadınlar 12 yıllık mücadeleyle kazandılar

‘Hızlı tren’ projesinde işe alınan kadınlar verilen sözler tutulmayınca mücadeleye başladılar, 12 yıl sonra kazandılar

HABER MERKEZİ- Güney Kore’de “hızlı tren” projesinde iki yıllık “sözleşmeli” olarak işe alınan kadınlar “İki yılın sonunda kadrolu olacaksınız” vaadi yerine getirilmeyince mücadeleye atıldılar, bir çok mücadele biçimine başvurdular. Yılmadılar, 12 yıl sonra kazandılar.

güney kore kadı işçiler grevi

2004 yılında Güney Kore “Ulusal hızlı treni KTX”i başlattı. KTX, kadın personel alacağını duyurdu. 20’li yaşlardaki ve çoğu üniversite mezunu 5000 kadından 351’i işe alındı. İki yıllık geçici sözleşmeler yapıldı.

Kadınlara, iki yılın sonunda “Düzenli” çalışanlar olacağı söylendi. Fakat bir yıl sonra hükümet bir özelleştirme programı başlattı. Bu kez kadınlara “Kalıcı olarak kiralık oldukları” söylendi. “Sürekli” ve ama “Düzensiz” işçi statüsü kalıcılaştırılmak istendi.

2006 yılında erkek ve kadın işçiler özelleştirme programına tepki olarak greve çıktı. 4 gün sonra erkek personel işe geri döndü. Kadınlar mücadeleye devam dediler.

Grevci kadın işçiler, mitingler, oturma eylemleri, yürüyüşler, çadır eylemleri ve daha pek çok mücadele yöntemine başvurdular. 2006 yılında grevci kadınlardan biri kızına “Üzgün olduğunu” belirten bir not bırakarak intihar etti. Arkadaşları onu hiç unutmadılar. Bunun öfkesiyle de mücadelerine devam ettiler.

Öte yandan kadın işçiler mahkemeye gitti. 2008’de dava açtılar. 2009’da kazandılar. KORAIL temyiz etti. 2011 yılında, temyiz aşamasında kadın işçiler yine kazandı. KORAIL tekrar temyiz etti. 2015 yılında, “Yüksek Mahkeme” KORAIL lehine karar verdi. Ama orada bitmedi. 2015’ten bu yana kadın işçiler, protesto gösterilerini ve eylemlerini sürdürürken, “Yüksek Mahkeme”nin hukuksuzluğunu teşhir ettiler. Mahkemenin bir üyesinin eski cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile işbirliği yaptığı ve KORAIL lehine karar verilirken yapılan usülsüzlükler açığa çıktı.

Bununla birlikte, mücadeleci kadınlar “Yüksek Mahkeme”yi işgal etmekle tehdit etti. İki ay sonra KORAIL boyun eğdi.

12 yıl sonra, 21 Temmuz’da kadınlar zafer kazandı! Kore Demiryolları Kurumu KORAIL, bütün işçileri yeniden işe alacaklarını ilan etmek zorunda kaldı.

Kaynak: Womeninandbeyond.org

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close