DÜNYA

G. Sudan’da açlıktan ölümler çoğalıyor

Emperyalist- kapitalizm insanlığa gelecek sunamadığı gibi kışkırttığı iç savaşlarla bugününü de çalıyor…

açlık ölüm

HABER MERKEZİ– Emperyalist-kapitalist dünya insanlığa bir gelecek sunmadığı gibi, yeniden paylaşım savaşlarıyla, bu uğurda tırmandırılan kirli savaşlarla toplumları yıkıma sürüklüyor.

Yerküredeki hammadde ve enerji kaynaklarını üzerinde egemenlik kurma hırsıyla bir çok coğrafyada kışkırtılıp tarafların silahlandırıldığı iç savaşlar toplu katliamlarla, açlık ve hastalıkların yol açtığı kitlesel kıyımlarla ilerliyor.

Her gün bu tür haberler düşüyor ajanslara. Yıkım ve yokluklardan kaçıp kuryulmak için yollara düşenler denizde ve karada ölüme terk ediliyor, Yemen örneğinde 300 bin insanın yakalandığı yaklaşık 2 bininin canını aldığı kolera salgınındaki gibi kitlesel ölümler gerçekleşiyor.

Kıta Afrika’sının bir çok bölgesinde çöl yollarında kuma düşen cansız göçmen bedenleri bulunduğu haberleri geliyor, Sudan ve Güney Sudan’da her gün insanlar katlediliyor, onlarcası açlıktan kırılıyor…

Son olarak, Güney Sudan’ın Mamvolo kentinde açlık nedeniyle son 2 ayda 46 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mamvolo İnsani Yardım Komiserliği Koordinatör Wilson Moka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehirde açlık ve komşu bölgelerdeki çatışmalar nedeniyle son 2 ayda 46 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda açlık nedeniyle ülkenin kuzey kesimindeki Terkaka’da 33, doğusundaki Buma’da 18 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Güney Sudan’daki iç savaşta yaklaşık 50 bin kişi hayatını kaybetti milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Nüfusun üçte ikilik kısmına tekabül eden 7,5 milyon kişinin “insani yardıma ihtiyacı olduğu“ belirtiliyor.

Emperyalist sömürü ve savaş mekanizmaları kendisiyle birlikte tarihin çöplüğüne atılmadığı sürece insanlık barbarlık içinde yok oluşa sürüklenmeye devam edecek…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close