DÜNYAManşet

Sudan’da katliam yapan darbeciler yine ‘masa’ dedi

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el Burhan: ÖDBG’yi yarından daha kısa bir süre içinde müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz

HABER MERKEZİ- Sudan’da geçtiğimiz haftalarda halka saldırıp katliam yapan darbeci yönetim, protestolar dinmeyince yine „müzakere başlatalım“ çağrısı yaptı.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el Burhan, muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakereleri başlatmaya hazır olduklarını belirterek, “bunun yarından daha kısa bir süre içinde gerçekleşmesini beklediklerini” söyledi.

Öte yandan, ajanslarda yer alan haberlerde, Etiyopya’nın Sudan Özel Temsilcisi Mahmud Dirir’in muhalefet ile asker arasındaki dolaylı müzakereleri yeniden başlatmak için bugün Hartum’a geleceği aktarıldı.

Sudan’da askerler ve muhalefet arasında arabuluculuk yapmak ve müzakerelerin yeniden başlaması için 7 Haziran’da Hartum’a gelen Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ilk olarak darbe yönetimi üyeleriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, ardından Etiyopya Büyükelçiliği’nde de muhalefet temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Sudan’ın başkenti Hartum ve Umdurman kentinde geçtiğimiz günlerde darbecilerin yönetimi sivillere teslim etmesi talebiyle yine gösteriler düzenlenmişti.

Halk muhalefetinin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi güçleri ülke çapında tüm vilayetlerde ve köylerde yönetimin sivillere teslimi talebiyle gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, yapılan açıklamada barışçıl gösterilerin zorunlu olduğu ve yönetimin sivillere teslim edilmesi taleplerinin süreceği belirtilmişti.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekmek zamları nedeniyle bir grup işçinin başlattığı gösteriler hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmüş ve halk ayaklanmasıyla başedemeyen rejim 11 Nisan’da askeri darbe ile hareketi sona erdirmeye çalışmıştı.

30 yıllık diktatör Ömer Beşir devrilse de darbeciler iktidarı sivillere vermeyi reddetmişlerdi. Son olarak başkentteki ordu karargahı önünde oturma eylemi yapan halk saldıran askerler 120’den fazla sivili katletmiş, 40 kadar ceset Nil nehrinden çıkarılmış, onlarca kadına ve erkeğe tecavüz edildiği belirlenmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close