DÜNYA

G20 zirvesi hazırlıkları

7 Temmuz’da yoğunlaşacak protesto gösterilerinin en kitleseli 8 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

g20 hamburg

YAŞANACAK DÜNYA– Dönem başkanı olarak 7-8 Temmuz’da G-20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Almanya’nın Hamburg kentinde iki tarafın da hazırlıkları sürüyor. Alman polisi “liderleri korumak“ için polisiye önlemlerine şimdiden başlamışken, G20 karşıtları da protesto günlerine hazırlık yapıyorlar.

Zirve için milyonlar harcanıyor

En az 130 milyon Euro’ya mal olan G20 zirvesinde son rakamlara göre Almanya, Avusturya ve Hollanda’dan yaklaşık 20 bin polis, 61 at ve 153 polis köpeği görevli olacak.

11 helikopterin de kullanılacağı güvenlik önlemlerine zirveye katılacak her devlet başkanının korumaları da eklenecek. Avrupa’daki Schengen Anlaşması ile devletler arasında kaldırılan sınır kontrolleri yurt dışından gelen protestocuları engellemek amacıyla yeniden uygulamaya konulacak. Hamburg halkı şimdiden sürekli düzenlenen tatbikat, helikopter ve insansız hava araçları uçuşlarından son derece rahatsız.

Protestolar 7 ve 8 Temmuz’da yoğunlaşacak

7 Temmuz’da başalayacak protesto gösterilerinin en kitleseli 8 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Geniş bir platform tarafından düzenlenen ve yüz bin kişinin katılması beklenen merkezi yürüyüş saat 11.00’de Deichtorhallen Meydanı’nda başlayacak. Eylemin çağrıcıları arasında Nav-Dem, Sol Parti, sendikalar ve ATAC gibi kurumlar da var.

Yaşanacak Dünya ve Alınteri okurları da protestolarda yerini alacak

Zirve karşıtı gösterilere diğer Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanısıra Yaşanacak Dünya ve Alınteri okurları da katılım sağlayacak.

60 trilyonluk G20

“Gelişmiş ve gelişmekte olan“ ülkelerin bir araya geldiği G-20’de, Türkiye, ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Rusya, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Suudi Arabistan ve kurum olarak da Avrupa Birliği (AB) yer alıyor.

g20 ekonomisi

G-20 ülkeleri yaklaşık 60 trilyon dolarlık ekonomiyi yönetiyor. GSYH bakımından 18 trilyon 569 milyar dolar ile ABD bu alanda ilk sırada yer alıyor. Bu ülkeyi, Çin (11 trilyon 218 milyar dolar), Japonya (4 trilyon 939 milyar dolar), Almanya (3 trilyon 467 milyar dolar) izliyor. G-20’de kurum olarak bulunan AB’nin de toplam ekonomik büyüklüğü 16 trilyon 408 milyar.

Milli geliri 857 milyar dolar olan Türkiye, G-20 ülkeleri arasında 16. sırada yer alırken, Arjantin 545 milyar dolar, Güney Afrika 294 milyar dolar ile son iki sırada bulunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close