DÜNYAManşet

George Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ sözü eylem sloganı oldu

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından pek çok ülkede ırkçılığa ve polis şiddetine karşı eylemler yapılıyor

ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan ırkçılığa ve devlet şiddetine karşı eylemler devam ediyor. Eylemlerde zaman zaman polisin saldırıları ve gözaltılar yaşansa da önceki güne nazaran daha „sakin“ geçtiği gözlemlendi.

New York, Washington, San Francisco, Los Angeles, Boston, Philadelphia, Atlanta ve daha pek çok kentte kitlesel gösteriler oldu.

Atlanta’da Centennial Olympic Park’ta toplanan protestocuları dağıtmak için polis göz yaşartıcı gazla saldırdı, gözaltına alınanlar oldu.

Sokağa çıkma yasağına rağmen New York’ta da eylemler devam etti. Polisin „sokağa çıkma yasağı başlıyor“ anonsu dikkate alınmadan eylem sürdürüldü. Binlerce kişiden oluşan kalabalık “Washington Square Park”ta toplandı; şehir merkezine doğru yürüyüş gerçekleştirildi.

Washington’da Beyaz Saray yakınındaki eylemler de sürdü. Binlerce kişi sloganlar attı, şarkılar söyledi. Bir kez daha „Adalet yoksa barış da yok“ denildi.

Boston ve daha pek çok şehirde ise protestocular yerde dakikalarca uzanarak Floyd’un katledilme biçimine gönderme yapan eylemler gerçekleştirdi.

San Francisco’da polis, diz çöküp teslim olan bir eylemciyi öldürdü

San Francisco’da Sean Monterrosa adında bir eylemci yağmalanan bir dükkandan kaçmaya çalışırken, bir anda durup diz çökerek ellerini başının üstüne koyup teslim olmasına rağmen, polis tarafından silahla ateş edilerek öldürüldü.

22 yaşındaki Hispanik yurttaş Monterrosa’yı öldüren polisin, “Monterrosa’nın belindeki çekicin alt kısmını silah zannettiği” şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı!

Floyd’un ailesinden basın açıklaması

George Floyd’un oğlu Quincy Mason Floyd babasının öldürüldüğü noktada bugün bir basın açıklaması yaptı.

Babası için adalet istediğini belirten Floyd “Kimse babasız bırakılmamalı… Bütün bu olanlar için adalet istiyoruz” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki protestolara dair bir soruyu yanıtlayan Floyd, “Desteğini ve sevgisini gösteren herkese teşekkür ediyorum. Ailemin yanında olduğunuz için teşekkürler” diye konuştu.

Floyd ailesinin avukatı Benjamin Crump ise George Floyd’un işkence sonucu öldüğünü söyledi.

Minneapolis’te basın toplantısında konuşan ve George Floyd’un 6 yaşındaki kızı Gianna’nın annesi olan Roxie Washington duygusal bir konuşma yaparak “George iyi bir insandı. Bebeğim için buradayım, George için buradayım, çünkü adalet istiyorum” dedi.

Basın açıklamasında, Floyd’un cenazesinin 9 Haziran’da kaldırılacağı belirtildi.

Amerikan polisi ve Ulusal Muhafızlar „diz çöktü“

ABD’deki eylemlerin bazılarında polislerin ve Başkan Donald Trump’ın göreve çağırdığı Ulusal Muhafızların „göstericilerle dayanışma için“ diz çöktüğü görüldü.

Floyd’un katledilmesiyle patlayan öfkenin ve isyanın fiili gücü karşısında yaşanan bu „diz çökme“nin, eylemlerin kontrolden çıkmasına engel olmak ve „ehlileştirmek“ gibi bir amacı kendi içinde taşıdığı söylenebilirse de, gene de bu büyüyen isyanın sağladığı bir diz çökmedir!

Öte yandan bu gibi tutumlar, egemen sınıfların kendi içindeki farklı kesimlere dair „tek bir Amerikanın olmadığı“nı da göstermektedir.

Nitekim, ABD Savunma Bakanlığı, askerlerin Washington’da konuşlandırılması kararına karşı çıkmasına rağmen, Trump yönetiminin ısrarı karşısında geri adım atmak durumunda kaldı.

Basına konuşan savunma yetkilileri, Washington bölgesine sevk edilen 82’inci Hava İndirme Tümeni ile 10’uncu Dağcı Tümeninden bin 600 askerin dün akşamdan başlamak üzere üslerine geri döneceğini açıklamıştı. Ancak kısa bir süre sonra, ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCarthy, yaptığı açıklamada, Bakan Esper’in çekilme kararını geri aldığını söyledi.

Pek çok ülkede ve şehirde ‘Nefes alamıyorum’ eylemleri

Siyahi George Floyd’un Amerikan polisi tarafından katledilmesinin ardından ABD’nin onlarca kentinde yükselen ırkçılığa ve devlet şiddetine karşı protestolar dünyanın birçok ülkesinde yankılanmaya devam ediyor.

İsveç’ten Almanya’ya, İngiltere’den Yeni Zelanda’daya, Kanada’dan Yunanistan’a, Meksika’dan İralanda’ya, Fransa’ya birçok ülke ve kentte eylemler düzenlendi. Gösterilerin ortak sloganları ise “Nefes alamıyorum” ve “Adalet yoksa barış da yok” oldu.

İsveç

İsveç Stokholm’de de polis şiddetine ve ırkçılığa karşı protesto düzenleyen eylemcilere polis biber gazıyla saldırdı.

Aktivistlerin çağrısı ile Stockholm’un Segel Torg Meydanı’nda toplanan eylemciler, “Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz” ve “Nefes alamıyorum” sloganları attı.

Stockholm Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Mats Eriksson, „bazı kişilerin gözaltına alındığını“ söyledi.

Avusturya

Avusturya’nın Graz kentinde yapılan eyleme ise binden fazla kişi katıldı.

Fransa

Balkent Paris’te önceki gün en az 20 bin kişinin katıldığı Fransa’da, dün Montpellier kentinde ırkçılığa ve devlet şiddetine karşı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Meksika

Meksika’nın başkenti Meksiko’da bulunan ABD büyükelçiliği önündeki tel örgülere George Floyd’un portreleri ve çiçekler asıldı, mumlar yakıldı ve “Irkçılık öldürür: burada, orada ve tüm dünyada” yazılı notlar bırakıldı.

Yunanistan

Başkent Atina’da dün binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

Parlamento önünde buluşulan eylemde #Nefes alamıyorum dövizleri, “Adalet yoksa barış da yok!” pankartları ve “Dayanışma halkların silahıdır patronlarla savaş!” sloganları eşliğinde ABD Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçildi.

Polisin, konsolosluğun önüne gelen kitleye biber gazıyla saldırması üzerine kitlenin cevabı molotoflar ve taşlar oldu. Çatışmada polis konsolosluk binasına doğru çekilmek zorunda kaldı.

İngiltere

Siyahların Yaşamları Değerlidir (Black Lives Matter) hareketinin Londra yerelinin düzenlediği protesto gösterisi (Çarşamba günü) Hyde Park’ta başladı.

Eylemciler, ilk olarak öğlen saatlerinde Hyde Park’ta toplandı. Buradaki konuşmaların ardından binlerce gösterici Parlamento Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

“Siyahların hayatı değerlidir”, “adalet yoksa barış da yok”, “İngiltere masum değil” şeklinde slogan atan protestocular, Başbakanlık binasının ve Londra Polis Departmanının önünden geçerek meydanda toplandı.

Eylem sırasında bir polis aracının geçişi bir süre engellenirken, polisin ortamı gerginleştirmesi eylemcilerin şişe atarak karşılık vermesine neden oldu. Gözaltıların yaşandığı bildirildi.

Geçtiğimiz Pazar günü, Trafalgar Meydanı’nda ırk ayrımcılığını protesto için çok sayıda gösterici toplanmıştı.

İrlanda

İrlanda’nın başkenti Dublin sokaklarında yaklaşık 5 bin kişi “Nefes alamıyorum” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüşçülerden Anna Herevin CNN’e, “İrlanda halkı neler olduğunu görüyor ve biz de aynı şekilde öfkeliyiz. Protesto ABD’deki arkadaşlarımız için bir dayanışma gösterisi ancak aynı zamanda küresel bir tehdit olan endemik ırkçılığa karşı birleşik bir duruş” dedi. ABD büyükelçiliği kapısının önüne “Sessiz kalmak şiddettir” benzeri notlar bırakıldı.

Kanada

Kanada’nın çeşitli kentlerinde polis şiddetine karşı protesto gösterileri vardı. Toronto’da “Siyah yaşamları değerlidir” sloganları yükselirken, Vancouver’da buluşan binler ABD halkıyla dayanışma için yürüdü.

Polonya

Krakow kentinde ABD konsolosluğu önünde toplanan Polonyalılar konsolosluğun önünde mumlar yakarak polisin boynuna 8 dakika boyunca basarak öldürdüğü George Floyd’u andılar.

Avustralya

Avustralya Sydney’de düzenlenen eylemde hem ABD’deki protestolara destek verildi hem de Avustralya’nın yerli halklarına ve azınlıklarına yönelik ırkçılık ve ayrımcılık lanetlendi.

İran

İran’ın Mashhad kentinde birçok kişi mumlar yakarak ve George Floyd’un posterlerini taşıyarak ABD’deki protestocularla dayanışma içinde olduklarını gösterdiler.

Hollanda

Rotterdam’da binlerce insan ırkçılığa ve polis şiddetine karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da önceki gün kitlesel bir eylem düzenlenmişti. Dam meydanını dolduran binlerce kişi “Polis cinayetleri kaza değildir” ve “Irkçılık bir pandemidir” sloganları atıldı. Salı günü ise protestoların merkezi bu kez Lahey kentindeki Malieveld alanı oldu.

İtalya

İtalya’nın Milan kentinde de ABD konsolosluğu önünde bir grup, “Siyahları öldürmeyi bırakın” benzeri sloganlar yazılı dövizlerle “flash mob” gösterisi düzenledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close