DÜNYA

Google HTC çalışanlarını satın alıyor

Google 1,1 milyar dolar karşılığında HTC’nin 2 bin çalışanını transfer ediyor

htc

HABER MERKEZİ– Tekelci kapitalizmde sermaye yoğunlaşması sermayenin merkezileşmesi süreciyle iç içe yürüyor. Günümüzde birbirine bağlı bu iki süreç öyle bir noktaya vardırıldı ki, kapitalist üretim sürecinde işçilerin tuttuğu yeri belirtmek için kullandığımız ‘değişen sermeye’nin parçaları bile doğrudan alınıp satılır oldu.

BBC’nin aktardığına göre, akıllı telefon sektörüne yatırımı arttıran internet tekeli Google 1,1 milyar dolar karşılığında Tayvanlı telefon şirketi HTC’yle anlaşmaya vardı. Bu anlaşmayla Google HTC’den hisse almayacak fakat HTC çalışanlarının bir kısmı Google’a katılacak!

Bir zamanlar akıllı telefon pazarındaki önemli oyunculardan biri olan HTC son dönemde Apple ve Samsung ile rekabet etmekte zorlanmıştı. Google de bu durumdan faydalanıyor.

2018 başında hayata geçirilmesini beklenen anlaşmayla Google donanım konusundaki kapasitesini artıracak.

Şirketin Kıdemli Donanım Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, Google’ın bloğunda “Google’ın donanım kısmı hâlâ gelişme aşamasında. Gelecekte iş arkadaşlarımız olacak HTC çalışanlarıyla bugüne kadar Pixel telefonları için birlikte çalışmıştık” ifadelerini kullandı.

HTC’ye göre akıllı telefon araştırma ve geliştirme bölümündeki çalışanların yarısına denk düşen yaklaşık 2 bin kişi Google’a geçecek.

HTC geçen yıl piyasaya çıkan Google Pixel ve Pixel XL telefonlarını üretmişti.

Etiketler
Daha fazlası
Close