DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Facebook kafeterya işçileri örgütleniyor

Silikon Vadisi’nde, Facebook’un kafeteryalarında çalışan 500 işçi sendikal örgütlenmeye gidiyor.

facebook

HABER MERKEZİ– Silikon Vadisi’nde ‘yüksek’ teknoljinin yüksek maaşlı CEO’ların ve tekno-profesyonellerinin hemen ‘altında’ isyan mayalanıyor. Düşük ücretle çalıştırılan ve emek düşmanı-ırkçı uygulamalara maruz kalanların isyanı… Teknotopya’daki kafeteryalar ve yemekhanelerde emekçiler örgütleniyor.

Facebook’un kafeteryalarında işletmeci olan Flagship firmasında çalışan 500 işçi sendikalı olmaya karar verdi. Ve bu, Silikon Vadisi’ndeki toplam gıda hizmetinde çalışan emekçilerin yüzde 10’unu temsil ediyor.

Sendikal örgütlülüğün güçlenmesi bölgenin genelinde düşük olan ücret seviyelerini yukarıya doğru ittirebilir. Daha önce, Facebook’un servis otobüsü şoförleri saat ücretini yaklaşık yüzde 50 artırarak 27.50 dolara çıkaran bir sözleşmeyi patronlara kabul ettirmişti. Bu sözleşmeyle ayrıca, kimi sosyal kazanımlar ve beş haftalık ücretli tatil yapma hakkını da elde etmişti.

Facebook’un kafeterya ve yemek servisi işçileri, haftada 700 dolardan daha az ücret alıyor ve aylık ücretin yaklaşık üçte ikisi (Silikon Vadisi’ndeki ortalama kira yaklaşık 1,800 dolar) ev kirasına gidiyor!

Çoğunluğunu Latinlerin ve siyahilerin oluşturduğu işçiler, güvenliksiz ve güvencesiz çalışma, uzun mesailer gibi sorunların yanısıra ırkçı ayrımlara da maruz kalıyorlar. “Düşük ücreti kabul etmeye hazır“ kıtalar olarak görülmüyorlar mı zaten?!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close