DÜNYAGENÇLİKManşet

Haiti’de öğrencilerin isyanı

Ülkenin ikinci büyük şehrinde grevdeki öğretmenlerinin taleplerini görmezden gelen hükümete karşı öğrenciler protesto gösterileri yapıyorlar

HABER MERKEZİ– Haiti’nin ikinci büyük şehri Cap-Haïtien’de öğrenciler isyan ediyor. Şehirde okullar 13 Kasım’dan beri kapalı durumda. Çünkü öğretmenler grevdeler. Öğretmenler, ödenmemiş birikmiş maaşlarının ödenmesinin yanı sıra, çalışma koşullarının düzeltilmesini ve orta ve yüksek öğrenimin parasız hale getirilmesini talep ediyorlar.

Bu duruma isyan eden öğrenciler ise, 13 Kasım’dan bu yana Cap-Haïtien şehrinde defalarca protesto gösterileri düzenlediler.

haiti protesto 1

15 Kasım’da yapılan protesto gösterileri sırasında öğrenciler şehre giden yollarda barikatlar kurdular ve trafiği engellediler.

haiti protesto 2

Bugün kentte yine protesto gösterileri yapıldı. Barikatlar kuruldu, polisle çatışmalar yaşandı.

Bugünün özelliği Vertière Muharebesi’nin (18 Kasım 1803) yıl dönümüne denk gelmesi. Bu muharebe Fransa karşısında “Haiti’nin bağımsızlığı”nı kazanmasında önemli bir “zafer”e işaret ediyor.

Öğrencilerin öfkesini arttıran bir etken de, hükümetin geçtiğimiz Ekim ayında “orduyu güçlendirecekleri” yönündeki planını duyurmuş olması ve 18 Kasım’da masraflı bir askeri tören tertiplemiş olması.

haiti protesto 3

Protestocular “öğretmenlere ödeme yapamayan hükümetin ordu için harcayacak para buluyor omasına” son derece öfkeliler.

Haiti’de geçtiğimiz aylarda, özellikle 2017-2018 bütçesinin kabulüne karşı birçok grev ve protestolar yaşanmıştı. Halk devletin ve sermayenin çıkarlarına göre hazırlanmış bütçe karşısında isyan etmişti.

Öğretmenlerin greviyle birlikte öğrencilerin eylemler dizisi ve içeriği politikleşmenin düzeyine işaret ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close