DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Hindistan: 40 günlük grev kazanımla bitirildi

Eyalet çapında kadın emekçilerin grevi, ücretlere yüzde 50 zam ve çalışma koşullarının düzeltilmesi sözü verilmesiyle bitirildi

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Odisha eyaletinde Anganwadi sağlık merkezlerinde çalışan kadın işçiler 40 gündür sürdürdükleri grevi, taleplerin karşılanacağı yönünde eyalet yönetiminden güvence aldıktan sonra bitirdiler.

Tüm Odisha Anganwadi Kadın İşçileri Örgütü, dün (cumartesi) yerel hükümetle gerçekleştirilen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Bakanlık taleplerimizin karşılanması konusunda olumlu bir yaklaşım sergiledi. Hiçbir Anganwadi çalışanı bundan böyle yapmak durumunda olduğu işlerin ötesinde fazladan çalışmaya zorlanmayacak. Bazı taleplerimiz karşılandı. Diğer talepler konusunda ise hükümet adım atma sözünü verdi. Bu nedenle grevimizi askıya aldık. Pazartesi iş başı yapılacak” dedi.

Yerel yönetim yetkilileri ise ücretlere yüzde 50 civarında artış yapılacağını duyurdu.

Sağlık (ve çocuklar için bakım-eğitim) emekçileri, aylık ücretlerin 18 bin Rs (yaklaşık 281 dolar)’a yükseltilmesini, ağır çalışma koşullarının düzeltilmesini ve resmi olarak ‘kamu personeli statüsü’nün verilmesini talep ediyorlar.

Odisha eyaletinde on binlerce Anganwadi merkezinde yüz binin üzerinde kadın emekçi çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close