DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan: ‘Film endüstrisi’nde grev

Hindistan’da ‘film endüstrisi’ işçileri temel hakları için mücadele ediyorlar. Bu çerçevede işçiler yarın greve çıkıyor.

hindistan-film-grev

HABER MERKEZİ– Batı Hindistan Sinema Çalışanları Federasyonu (FWICE), yapımcı şirketlerle yaşanan anlaşmazlıklara karşı yarın greve çıkıyor.

Grevin büyük oranda televizyon kanallarına ve Hindistan Film ve Televizyon Yapımcıları Konseyi’ne (IFTPC) karşı yapılacağını ifade eden sendika temsilcileri, bazı sinema ve dizi oyuncularının da desteklediği greve set çalışanları, montaj, dublaj, ses kaydı gibi pek çok işi yapan emekçilerin katılacağını belirtti.

FWICE sendikası Genel Sekreteri greve gitme kararının nedenlerine dair “biz Ekim 2015’te greve gittik. Bunun sonucunda 2016 yılı için yüzde 11 ücret zammı ve 2017 yılı için yine yüzde 11’lik bir artışta anlaşmıştık. Geçen sene ücretlere zam yapmadılar, ses etmedik. Ama bu yıl da bu konuda henüz adım atılmadı. Yapımcılarla konuştuk. Onlar yüzde 7,5’ta anlaşmıştık diyorlar. Anlaşmaya uyulmasını talep ediyoruz. Üyelerimiz uzun mesailerin de çok ötesinde çalıştırılıyorlar. Karşılığında ise telefon faturlarını ve yol masraflarını ancak ödeyebiliyorlar!“ şeklinde konuştu.

İşçilerin talepleri arasında ayrıca, uzun işgünlerinin azaltılarak 8 saatlik vardiyalar biçiminde ayarlanması, film setlerindeki “kaza” ve “ölüm” durumlarına karşı hayat sigortası konusunda düzenlemeler yapılması, ücretlerin zamanında ödenmesi gibi konular var.

Sendika, “dünya çapında izlenen Hint filmelerinin arka planındaki emekçilerin temel haklarının kazanılması için çalışıyoruz” diyor.

FEFSI (Güney Hindistan Sinema Çalışanları Federasyonu) da 1 Ağustos’ta grev yapmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close