DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

Hindistan: Kadın emekçilerden grev ve protesto

Hindistan’da Anganwadi çalışanı emekçi kadınlar mücadeleden vazgeçmiyor; iki eyalette eylemler

anganwadi1

HABER MERKEZİ– Hindistan’da, kırsal alanlara ‘sağlık hizmeti’ ve çocuklar için erken eğitim ve bakım hizmeti ulaştıran Anganwadi işçilerinin mücadeleleri aylardır -dev ülkenin bir ucundan diğerine- inatçı bir karakter kazanarak sürüyor.

Birbirinden uzak mesafelerdeki eyaletlerde ve şehirlerde kimi zaman grevler kimi zaman kitlesel protestolar biçiminde eylemeler yapan kadın emekçilerin talepleri birbirine benzer içerikte. Temel iki sorun ise, son derece düşük ücretler ve belirlenmiş bir çerçeveye oturtulmuş sosyal hakların yokluğu.

(Bakınız:http://www.yasanacakdunya.org/kirsal-saglikta-calisan-kadin-emekcilerin-mucadelesi-suruyor/ )

Odisha ve Maharashtra eyaletlerinde grev ve protestolar

Odisha eyaletinin başkenti Bhubaneswar’da binlerce Anganwadi çalışanı kadın emekçi protesto gösterisi yaptı.

anganwadi2

Sağlık (ve çocuklar için bakım-eğitim) emekçileri, aylık ücretlerin 18 bin Rs (yaklaşık 281 dolar)’a yükseltilmesini ve resmi olarak ‘kamu personeli statüsü’nün verilmesini talep ediyorlar.

Maharashtra eyaletinde ise 2 binden fazla Anganwadi kadın emekçisi bugünden itibaren süresiz grev başlattı. Grevci işçiler, eyalette, anaokulu çağındaki çocukların bakımını ve eğitimini yapıyorlar.

Kadın emekçilerin talebi 2017 Mart’ında talep ettikleri ücret artışlarının yerine getirilmesi. Bu konuda o günden bu yana hükümetin hiç bir adım atmamış olmasına öfkeliler.

anganwadi3

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close